O tym, jakie znaczenie w obliczu adaptacji do zmian klimatu ma rzeka Rawa, rozmawiali 22 października br. przedstawiciele samorządów, partnerów projektu „Zielona Strefa Nauki” oraz naukowców uczelni konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w tym badacze reprezentujący nasze Obserwatorium. W czasie otwartego seminarium „Rawa – wczoraj, dziś, jutro” przedstawiono trwałe korzyści planowanej rewitalizacji Rawy w postaci odzyskania strefy zielonej przyjaznej rekreacji, ale także nauce i edukacji.
Jednym z ważnych punktów programu seminarium było wystąpienie eksperta Obserwatorium, dra hab. Krzysztofa Bierwiaczonka, prof. UŚ (Instytut Socjologii UŚ). Naukowiec zaprezentował wyniki najnowszych badań socjologicznych dotyczących postrzegania przez mieszkańców Katowic rzeki Rawy i jej otoczenia. Badania pod kierownictwem prof. Bierwiaczonka zostały zrealizowane na zlecenie Urzędu Miasta Katowice w 2022 r . W skład interdyscyplinarnego zespołu badawczego weszli socjolodzy: dr Witold Mandrysz, dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ, dr Agata Zygmunt-Ziemianek oraz biolodzy, specjaliści w dziedzinie biochemii i ochrony środowiska: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ i dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ.
Wystąpienie prof. Bierwiaczonka koncentrowało się na społecznych znaczeniach i potrzebach w zakresie funkcji przestrzeni wokół Rawy. Przepływająca przez kampus Uniwersytetu Śląskiego rzeka w sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma stanowić główną oś transformacji śródmieścia Katowic w ramach kompleksowego projektu „Zielonej Strefy Nauki”.
Gościem specjalnym seminarium był dr Stephan Treuke (Technische Universität Dortmund, Niemcy), który podzielił się doświadczeniami z rewitalizacji rzeki Emscher w Niemczech. To inspirujący przykład udanej odbudowy ekosystemu i odnowy miejskiej przestrzeni publicznej.
Przywrócenie Rawy do życia wymaga ścisłej współpracy wszystkich kluczowych instytucji – od samorządów, przez przedsiębiorstwa komunalne, po lokalne społeczności. Jednym z aktualnych priorytetów jest stworzenie masterplanu, który zawierałby koncepcję, jak zagospodarować przestrzeń całej zlewni rzeki z uwzględnieniem aspektów urbanistycznych, infrastrukturalnych oraz środowiskowych.
W 2022 r. w pobliżu bulwarów Rawy przeprowadzono pierwsze prototypowanie przestrzenne. Podjęte działania na rzecz przywrócenia rzeki Rawy zaowocowały przyznaniem Metropolii GZM oraz Uniwersytetowi Śląskiemu nagrody Komisji Europejskiej w konkursie Mobility Action. Projekt prototypowania był prowadzony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Uniwersytet Śląski przy wsparciu Miasta Katowice i uczelni Konsorcjum Akademickiego EMNK2024.
Zapraszamy Państwa do śledzenia postępów prac na profilu LinkedIn Zielonej Strefy Nauki >>> oraz stronie EMNK 2024 >>>
Raport „ZIELONA STREFA NAUKI założenia i rekomendacje” >>>