Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prototypowanie nad Rawą z nagrodą Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction

24.03.2023 - 08:25 aktualizacja 24.03.2023 - 11:08
Redakcja: AJS
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Projekt prototypowania przestrzeni nad Rawą otrzymał główną nagrodę Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction. Nagrodę przyznawaną za rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności wręczono 23 marca 2023 roku podczas ceremonii zorganizowanej w Gandawie w Belgii.

Ceremonia wręczenia nagród MobilityAction

Nagrodę MobilityAction odebrał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. Mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nagrodzony projekt prowadzony był od września 2022 r. przez Uniwersytet Śląski i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przy wsparciu Miasta Katowice i uczelni Konsorcjum Akademickiego. Jednym z jego zamierzeń było poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań miejskich, które w przyszłości przyczynią się do stworzenia Zielonej Strefy Nauki, w której jest więcej natury, a mniej samochodów. Działanie to jest jednym z najważniejszych zadań, jakie katowickie uczelnie stawiają sobie przed 2024 rokiem, kiedy stolica województwa śląskiego będzie Europejskim Miastem Nauki.

Nagrodę odebrali przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Uniwersytetu Śląskiego oraz Urzędu Miasta Katowice. Przemawiający podczas wydarzenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, zwrócił uwagę na zespołowy charakter przedsięwzięcia i synergię, jaka wytworzyła się pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za projekt: „Wszyscy chcemy żyć w lepszych miastach. W przyszłym roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, to będzie czas wprowadzania kolejnych rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej”.

„Ten projekt to przede wszystkim wielki sukces w zakresie zmiany sposobu myślenia o tym, jak powinno się pracować nad modyfikacjami przestrzeni publicznej. Proces budowania świadomości tego, co da nam przywrócenie Rawy mieszkańcom akademickich Katowic, rozpoczął się wraz z organizacją 5. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Ta nagroda to kolejny dowód na to, że w podjętej przez nas inicjatywie zmiany Rawy jest potencjał” – powiedział prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek podczas ceremonii wręczenia nagród MobilityAction. Mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nagranie z gali dostępne jest na platformie YouTube.

Ceremonia wręczenia nagród MobilityAction Statuetka MobilityAction 2022. Mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

return to top