Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Inauguracja Obserwatorium na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - 4 kwietnia 2017 r.

4 kwietnia 2017 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyło się seminarium inaugurujące Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych UŚ (OPMiM), skupiające ekspertów i naukowców działających w siedemnastu tematycznych zespołach badawczych, z zakresu procesów miejskich i metropolitalnych, rewitalizacji, smart city i wielu innych. Seminarium oraz zaprezentowane wyniki z pierwszych badań Obserwatorium doskonale wpisały się w kontekst prac nad ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim, podpisaną dziś w Katowicach przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Punktem kluczowym seminarium inaugurującego było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z partnerskimi instytucjami naukowo-badawczymi, tj. Politechniką Śląską, Głównym Instytutem Górnictwa, Akademią Sztuk Pięknych, Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Wierzymy, że wspólne działania w ramach Obserwatorium staną się okazją do owocnej wymiany naukowo-badawczej na polu różnych dyscyplin naukowych, a także dostarczą rzetelnej wiedzy jednostkom samorządu terytorialnego z całego województwa, przyczyniając się do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju regionu.

W wydarzeniu wzięły udział władze rektorskie Uniwersytetu Śląskiego i zaproszonych instytucji partnerskich, koordynatorzy i członkowie powstałych pod egidą Obserwatorium zespołów badawczych, a także prezydenci miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, radni oraz kadra kierownicza Urzędów Miasta zajmująca się szeroko rozumianym rozwojem miejskim.

Po podpisaniu porozumienia przedstawiono organizację, strukturę i główne cele Obserwatorium, jak również potencjał wybranych zespołów badawczych OPMiM. Następnie zaprezentowano wyniki pierwszych badań w obszarze deficytów wiedzy na temat funkcjonowania obszaru metropolitalnego w samorządach należących do GZM, oczekiwań samorządów względem działań Obserwatorium, a także współpracy miast w perspektywie powstania związku metropolitalnego w województwie śląskim. Seminarium dopełniły krótkie warsztaty, które stanowiły okazję do dyskusji oraz wymiany pomysłów na współpracę związaną z powstaniem związku metropolitalnego.

AGENDA seminarium >>>

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym na stronie, w zakładce „Platforma Wiedzy – Badania Własne”, oficjalnym raportem z badań Obserwatorium oraz prezentacją przedstawioną w trakcie seminarium.

 

 

return to top