Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

[ONLINE] Konferencja Metropolitalna – Metropolitan Conference 10 lutego 2022

19.10.2021 - 12:11 aktualizacja 08.02.2022 - 13:34
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość – idee, mieszkańcy, instytucje” (Metropolitan Prospects for a Better Urban Future – Ideas, Inhabitants, Institutions), organizowanej przez nasze Obserwatorium we współpracy z Instytutem Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

TERMIN KONFERENCJI: 10 lutego 2022 roku

MIEJSCE KONFERENCJI: Aula im. K. Lepszego, Uniwersytet Śląski w Katowicach (Prelegenci), ZOOM (pozostali uczestnicy)

W czasie konferencji będzie zapewnione tłumaczenie symultaniczne na język angielski i język polski dostępne poprzez platformę Zoom, pozwalającej Państwu na aktywny udział w sesji Q&A. Transmisja na żywo z konferencji w oryginalnej wersji językowej (bez tłumaczenia) będzie także udostępniona na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Celem konferencji jest stworzenie pracownikom badawczo-naukowym, członkom Metropolitalnej Sieci Naukowej oraz społeczności akademickiej, reprezentującym różne dyscypliny naukowe i podejścia badawcze, możliwości podjęcia dyskusji na temat zróżnicowanych wyzwań stojących przed obszarami metropolitalnymi: wyzwań klimatycznych oraz związanych z poszukiwaniem nowych modeli życia, mieszkania, pracy, generowania zasobów, które ograniczałyby negatywne oddziaływanie na środowisko, a jednocześnie pozwalały mieszkańcom zachować wysoką jakość życia, także w sytuacjach kryzysowych, jak ta związana z pandemią COVID-19. Konferencja ma również na celu upowszechnienie najnowszych wyników badań realizowanych przez naukowców reprezentujących uczelnie oraz instytuty badawcze z kraju i zagranicy.

W roli keynote speaker’ów udział wezmą eksperci z zagranicy:

• prof. Mariona Tomàs Fornés (Barcelona, Hiszpania)
  • prof. Eric Champagne (Ottawa, Kanada)
  • prof. Christophe Chabrot (Lyon, Francja)

Zakres tematyczny konferencji można opisać poprzez 3 x „i”, tj. ideas, inhabitants, institutions, obejmujący następujące zagadnienia szczegółowe:

1. Metropolie w ujęciu teoretycznym: pojęcia, koncepcje, teorie, perspektywy na przyszłość.
  2. Metropolie jako złożone systemy społeczne: praktyki, działania (oddolne), partycypacja, innowacje społeczne.
  3. Metropolie w ujęciu instytucjonalnym: regulacje, kompetencje, zarządzanie, polityki.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji, której można dokonać do 8 lutego br. włącznie, poprzez formularz dostępny pod linkiem >>>.

W celu dołączenia do konferencji na platformie ZOOM, prosimy kliknąć w LINK >>>

W tej formie otrzymują Państwo dostęp do tłumaczenia symultanicznego na język angielski i język polski.

Ponadto mogą Państwo aktywnie uczestniczyć w sesji Q&A.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Panią Zuzanną Neuve-Église: zuzanna.neuve-eglise@us.edu.pl (tel. 32 359 18 16).

PROGRAM KONFERENCJI >>>

Plakat promujący konferencję w wersji PDF >>>

Opis założeń konferencji >>>

Konferencja uzyskała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki: biały orzeł na czerwonym tle
Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupa oraz Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dra hab. Ryszarda Koziołka

Konferencja uzyskała tytuł „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11”

Patronat World Urban Forum, logotyp z napisem: Katowice, Poland, 26-30 June 2022, WUF w twoim mieście