Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

Zaangażowanie Obserwatorium w Strefie nauki na Światowym Forum Miejskim (WUF11)

23.06.2022 - 15:47 aktualizacja 27.06.2022 - 09:37
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise

Wielokolorowa grafika prezentująca nowoczesne zabudowania miasta, Strefa Nauki 26-30 czerwca 2022, logotyp World Urban Forum
Tegoroczna edycja Światowego Forum Miejskiego WUF-11 odbywać będzie się od 26 do 30 czerwca br. Główną część wydarzeń zaplanowano w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Spotkania w ramach Forum prowadzone będą także w 11 strefach miejskich zlokalizowanych w centrum Katowic, w tym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Nasi eksperci: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ oraz dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ podczas wydarzenia https://wuf.unhabitat.org/ organizują debatę pt.: „Innowatorzy społeczni w wielkim mieście”, poświęconą innowacjom społecznym, którą będzie moderował dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ.

Paneliści:

• Anna Bielak-Dworska (Fundacja Stajnia)
  • Magdalena Janosz (Stowarzyszenie Kurka Wodna)
  • Małgorzata Krakowiak (Fabryka Inicjatyw Lokalnych, Centrum Zimbardo)
  • dr hab. Marcjanna Nóżka, prof. UJ
  • dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ
  • dr Witold Mandrysz (Uniwersytet Śląski).

DATA: 29 czerwca (godz. 19:00-20:00) w Strefie Nauki na WUF-11

MIEJSCE: scena główna przed Wydziałem Humanistycznym UŚ, ul. Uniwersytecka 4, Katowice (dawny Wydział Fizyki, mapka >>>)

Celem spotkania jest dyskusja nad znaczeniem innowacji społecznych w mieście. Zagadnienie to wpisuje się w nowe spojrzenie na miasto związane z poszukiwaniem oddolnych inicjatyw i pomysłów mogących poprawić jakość życia w mieście, satysfakcję mieszkańców oraz stan środowiska naturalnego i przyrody w mieście. Niezwykle ważne jest poszukiwanie nowych mechanizmów radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami (klimatycznymi, demograficznymi, społecznymi, gospodarczymi itp.). W dyskusji skonfrontowane zostaną koncepcje naukowe związane z tworzeniem „dobrze nastrojonego miasta” (J.F.P. Rose), z głosami praktyków – miejskich innowatorów społecznych, dzięki którym miasta i dzielnice stają się lepszymi miejscami do życia. Przewidywane jest też oddanie głosu publiczności i rozmowa nad problemami zgłaszanymi przez uczestników wydarzenia i wskazanie potencjalnych ścieżek umożliwiających rozwiązanie zgłaszanych problemów.

Ponadto dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ na zaproszenie UN-Habitat będzie prelegentem podczas Akademickiego Okrągłego Stołu (Academia Roundtable) i weźmie udział w panelu pt. „Transforming our cities for a better urban future, innovative research that informs policy making” (29 czerwca, godz. 13:30-15:30). Dyskusje w trakcie panelu będą skoncentrowane wokół nowatorskich metod badawczych i wyników innowacyjnych badań, jako czynnika wspomagającego procesy decyzyjne w miastach oraz kształtującego zmiany w politykach miejskich i miejskich modelach rozwoju.

27 czerwca w godz. 10:00 – 11:30 eksperci Obserwatorium: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ (Instytut Socjologii, WNS UŚ) oraz dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko, prof. UŚ (Instytut Nauk o Ziemi, WP UŚ) wystąpią także w roli prelegentów w czasie debaty pn. „Od miasta do Metropolii –czy proces metropolizacji ma granice?” w ramach Metrolabu >>>. Serdecznie zapraszamy do udziału!

WARSZTATY UPCYCLINGOWE

Zapraszamy także do wzięcia udziału w warsztatach pt.: „Upcycling, czyli miejskie majsterkowanie – o społecznym wymiarze gospodarki cyrkularnej”, koordynowanych przez Zuzannę Neuve-Église (Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitarnych UŚ) oraz Natalię Szyszko (Stowarzyszenie Kurka Wodna).

DATA: 29 czerwca (godz. 17:30-19:50, 5 cykli po ok. 20 minut)

MIEJSCE: namiot warsztatowy przy Wydziale Humanistycznym UŚ, ul. Uniwersytecka 4, Katowice (dawny Wydział Fizyki, mapka >>>)

We współczesnych miastach zdiagnozować można wiele wyzwań rozwojowych (demograficznych, klimatycznych czy ekologicznych). Jednym z nich jest ograniczenie konsumpcji, które między innymi można osiągnąć dzięki wydłużaniu życia produktów, wprowadzaniem ich (czasem po przetworzeniu) do ponownego obiegu – upcycling. Wydarzenie ma na celu przedstawienie znaczenia gospodarki cyrkularnej dla współczesnych miast oraz dobrych przykładów działań, a także pokazanie poprzez proste prace warsztatowe, jak powtórnie wykorzystywać odpady i plastikowe produkty jednorazowe. Uczestnicy zajęć poznają technikę przetwarzania toreb zakupowych wykonanych z tworzyw sztucznych metodą termiczną „na żelazko”. Dodatkowo zapoznają się z kilkoma podstawowymi zagadnieniami na temat polimerów syntetycznych oraz praktycznymi wskazówkami dotyczącymi kreatywnego wykorzystania kłopotliwych plastikowych śmieci.

Warsztaty towarzyszące panelowi dyskusyjnemu pn. „Innowatorzy społeczni w wielkim mieście” poprowadzą członkowie Stowarzyszenia „Kurka Wodna” zajmującego się szeroko pojętą działalnością proekologiczną, w tym upcyclingiem: https://kurkawodna.org/.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w debatach, jak i warsztatach zapraszamy do rejestracji: https://wuf.unhabitat.org/

Więcej informacji o Strefach w ramach WUF-11, w tym o Strefie Nauki: https://wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm

HARMONOGRAM STREFY NAUKI UŚ >>>

Organizacja aktywności przez UŚ w ramach inicjatywy Obserwatorium jest dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki: biały orzeł na czerwonym tle

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.