Instytut Literaturoznawstwa

Cztery wykłady online z cyklu „Archeologiczne piątki” – wykład 2: Realia pracy egiptologa

26.11.2021 - 17:45 aktualizacja 26.11.2021 - 17:45
Redakcja: annaszumiec
Tagi: Archeologiczne piątki, online, wykład

data wydarzenia: 3 grudnia 2021

godzina: 13.45

grupa odbiorców: zwłaszcza studenci filologii klasycznej i mediteranistyki

kategoria tematyczna: wykład

o wykładzie 2: Istnieje wiele wyobrażeń na temat tego, jak wygląda praca egiptologa, w wielu z nich niemałą rolę odgrywają kapelusz na głowie i trzymany w ręku bicz. Realia pracy egiptologa, także podczas pracy w terenie, nie są może tak spektakularne, bywają jednak nie mniej fascynujące. Wykład przedstawi różne aspekty pracy egiptologa, zarówno w terenie, jak i w zaciszu biblioteki, gdzie, wbrew obiegowej opinii, wielu badaczy spędza większość czasu.

Prelegent: dr Filip Taterka (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) – archeolog, egiptolog, znawca pisma hieroglificznego; adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, gdzie w 2018 r. obronił pracę doktorską poświęconą egipskim wyprawom do Puntu („Les expéditions au pays de Pount sous la XVIIIe dynastie égyptienne: Essai de compréhension du rôle idéologique des missions «commerciales»”). Laureat licznych stypendiów i wyróżnień (w tym Finalista Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” 2018). Uczestnik misji archeologicznych pracujących w świątyniach Hatszepsut i Thotmesa III w Deir el-Bahari. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017), pierwszego polskiego przekładu zachowanych fragmentów dzieł Manethona z Sebennytos (Poznań 2017), monografii „Przez morze do Ziemi Boga: Egipskie wyprawy do krainy Punt i ich znaczenie w religii i ideologii władzy kraju faraonów” (Warszawa 2020) oraz polskiego przekładu książki Jana Assmanna „Od Achenatona do Mojżesza. Starożytny Egipt a przemiany religijne” (Warszawa 2021).

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z organizatorem wykładów:

dr Agata Sowińska (agata.sowinska@us.edu.pl)

plakat przedstawiający mężczyznę na tle egipskich budowli - plakat zapowiadający wykład z cyklu Archeologiczne piątki