Instytut Literaturoznawstwa

„Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o „Burzy” Williama Szekspira” – monografia prof. Tadeusza Sławka

05.05.2022 - 07:11 aktualizacja 05.05.2022 - 07:11
Redakcja: annaszumiec
Tagi: monografie 2022

Tadeusz Sławek monografia
źródło: wydawnictwo.us.edu.pl

Miło nam poinformować, że ukazała się nowa monografia prof. Tadeusza Sławka zatytułowana Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o „Burzy” Williama Szekspira.

Może trzeba czytać tę sztukę jako przekaz „po śmierci”? Może nikt nie ocalał z nawałnicy, która wcale nie była dziełem Prospera, tylko dzikim obrządkiem natury? Może nikt się nawrócił, nikt nikomu nie przebaczył, nikt nie uznał swych grzechów i nikt nie okazał ani skruchy, ani wielkoduszności. Może wszystko, co usłyszeliśmy, to wymysł Prospera pragnącego czymś zająć bezczas pośmiertnego trwania i wynagrodzić sobie niepowodzenia losu i w ten sposób, niczym mistrzyni nieskończonej opowieści – Szeherezada, snuć marzenie o sprawiedliwszym świecie, w którym grzesznicy zostają ukarani, a sprawiedliwi wynagrodzeni? Czy nie słuchamy opowieści Prospera, który nie dotarł do wyspy, lecz utonął w zbutwiałej łodzi, do której wsadzili go uzurpatorzy, i teraz opowiada nam o tym wydarzeniu zmieniając jego zakończenie?

Patronat honorowy: Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego.

Tadeusz Sławek: Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o „Burzy” Williama Szekspira. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2022. ISBN: 978-83-226-4183-5, ss. 230.