Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„POLONISTYKA INSPIRUJE” podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki – fotorelacja

13.12.2022 - 19:40 aktualizacja 13.12.2022 - 19:48
Redakcja: annaszumiec
Tagi: 6. Śląski Festiwal Nauki, fotorelacja

W ramach aktywności poświęconych językowi polskiemu dr hab. Barbara Mitrenga, prof. UŚ, dr Ewa Ulitzka, a także doktorantka Szkoły Doktorskiej – mgr Aleksandra Ryś zaprosiły uczestników festiwalu do udziału w fascynującej zabawie z dawną i współczesną polszczyzną w roli głównej. Każdy miłośnik języka polskiego znalazł na stanowisku coś dla siebie. Można było m.in. sprawdzić wiedzę na temat dawnych słów i zapożyczeń, przetestować umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną; nie brakowało również ciekawostek z zakresu historii języka polskiego, słowotwórstwa, grzeczności językowej, a także zagadek dotyczących śląskich strachów i ich nazw.

Za część literaturoznawczą odpowiadały na stanowisku polonistycznym prof. dr hab. Bożena Mazurek, dr hab. Marzena Walińska, prof. UŚ, dr Katarzyna Niesporek oraz mgr Monika Szafrańska. Podchodząc do stoiska, można było wziąć udział w różnorodnych quizach: wypełnić luki w znanych wierszach, do dzieła dopasować autora, spróbować odpowiedzieć na zagadki literackie, wylosować polonistycznego mema, jak również wziąć udział w wróżbach przy wykorzystaniu instrukcji z XVIII-wiecznych druków oraz interaktywnych zajęciach z elementami retoryki.

W przygotowaniu stoiska pomogli studenci różnych lat filologii polskiej oraz członkowie Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu Śląskiego.

W czasie 6. ŚFN pracownicy Instytutu Literaturoznawstwa i Instytutu Językoznawstwa oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej wygłosili również następujące wykłady pod wspólnym hasłem „Polonistyka inspiruje”:

  • dr hab. Elżbieta Dutka: Niewzruszone, zapisane, zmienione. O różnych wyobrażeniach gór w poezji polskiej XX i XXI wieku,
  • dr hab. Tomasz Kaliściak, prof. UŚ: Potwory z karbonu, czyli ilustrowana historia naturalna Śląska,
  • dr hab. Bożena Szałasta-Rogowska, prof. UŚ: Czy Kanada nadal pachnie żywicą? Odpowiadają polscy poeci,
  • dr Piotr Gorliński-Kucik: Science fiction jako laboratorium wyobraźni,
  • dr Katarzyna Niesporek-Klanowska: W głąb hałdy. Dociekania poetycko-leksykologiczne,
  • dr Joanna Przyklenk: Od „czołem Waszmości” do „siema”, czyli o źródłach, stabilności i zmienności polskiej grzeczności językowej;
  • mgr Monika Szafrańska: Jak porwać XVII-wieczną pannę? Poradnik amanta.

return to top