Instytut Literaturoznawstwa

Sympozjum naukowe w Stacji Naukowej PAN w Paryżu organizowane przez prof. Agnieszkę Adamowicz-Pośpiech

25.09.2023 - 14:33 aktualizacja 25.09.2023 - 14:36
Redakcja: annaszumiec
Tagi: Joseph Conrad, sympozjum

W dniach 27-30.09.2023 odbędzie się sympozjum naukowe w Stacji Naukowej PAN w Paryżu na temat Josepha Conrada i sztuki współczesnej zorganizowane przez prof. dr hab. Agnieszkę Adamowicz-Pośpiech.

Link do wydarzenia

ECHA ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI JOSEPHA CONRADA

W KULTURZE XXI WIEKU

Organizatorzy:

• Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • CENTRE SCIENTIFIQUE ACADÉMIE POLONAISE DES SCIENCES, Paris

Patronat merytoryczny:

• La Société Historique et Littéraire Polonaise/ La Bibliothèque Polonaise de Paris
  • Société Conradienne Française, France
  • Polskie Towarzystwo Conradowskie

Joseph Conrad-Korzeniowski był pisarzem ukształtowanym przez kilka kultur: przede wszystkim polską, francuską i angielską, ale również niemiecką i rosyjską. Jego życie i twórczość wpływały i nadal wpływają na różne kultury na całym świecie. Wielu krytyków (Chinua Achebe, Terry Eagelton, Hillis Miller, Edward Said), filozofów i myślicieli (Jacques Ranciere, Philippe Lacoue-Labarthe), reżyserów filmowych i teatralnych (F.F. Coppola, Rogerio Nunes, Gerald Conn, Ingmar Vilqist, Tomasz Man), muzyków (Tarik O’regan, Philip Glass, Tadeusz Baird, Krzesimir Dębski) i pisarzy (Caryl Phillips, J.M. Coetzee, Vargas Llosa, Ewa Kuryluk, Jacek Dukaj, Patrick Deville) pisało swe teksty i tworzyło utwory w odpowiedzi na twórczość Conrada. Celem sympozjum jest ukazanie i popularyzacja oddźwięku i reakcji twórców na postać Conrada w kulturze na międzynarodową skale oraz poszerzenie wiedzy na ten temat, ale również eksponowanie polskiego kapitału kulturowego Conrada.

2023 Joseph Conrad plakat

sympozjum nt. Josepha Conrada na fioletowym tle z portretem josepha comrada