Instytut Literaturoznawstwa

„Egipskie mumie jako międzykulturowy fenomen” – spotkanie naukowe z cyklu „LUDZIE – NAUKA – WPŁYW”

10.04.2024 - 09:00 aktualizacja 10.04.2024 - 09:09
Redakcja: annaszumiec
Tagi: spotkanie naukowe

Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adam Dziadek

spotkanie 8: dr Wojciech Ejsmond oraz mgr Marzena Ożarek-Szilke

data wydarzenia: 16 kwietnia (wt.) 2024

miejsce: sala A1.8 (Wydział Humanistyczny w Katowicach)

godzina: 13.30

grupa odbiorców: wszyscy

temat: Egipskie mumie jako międzykulturowy fenomen

o wykładzie: Starożytne egipskie mumie to nie tylko zabalsamowane szczątki przedstawicieli wielkiej cywilizacji. Były one przedmiotem wielostronnej i międzykulturowej wymiany. Na przykład niektóre materiały do balsamowania sprowadzano do Egiptu nawet z Azji Południowo-Wschodniej. W nowożytnej Europie natomiast wykorzystywano je np. do celów medycznych czy jako składnik farb. Nawet w XVII- i XVIII-wiecznej Japonii znalazły zastosowanie dzięki importowanym holenderskim podręcznikom medycznym, w których zalecano sproszkowane mumie jako lekarstwo. Mumie oczywiście docierały także do Polski. Pierwotnie używane jako leki stały się ciekawostkami, by ostatecznie znaleźć się w zbiorach naukowych. Powołany w grudniu 2015 roku Warsaw Mummy Project ma na celu kompleksowe i interdyscyplinarne przebadanie mumii przechowywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie, największego w naszym kraju tego typu zbioru. Kolekcja obejmuje około 42 mumie, w jej skład wchodzą całe szczątki ludzkie, ich części oraz mumie zwierzęce. Kiedy udaje się ustalić pochodzenie ludzkich szczątków, często na podstawie inskrypcji na ich trumnach, okazuje się, że pochodzą z Teb i datowane są na I tysiąclecie p.n.e. Kolekcja ta jest wyrazem aspiracji intelektualnych w różnych okresach historii Polski i współczesnych dążeń badawczych obecnego pokolenia naukowców. Celem wykładu jest pokazanie wieloaspektowości takich studiów i obecnego stanu badań Warsaw Mummy Project.

goście:

dr Wojciech Ejsmond – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik badań archeologicznych w Gebelein (południowy Egipt) i współkierownik projektu Warsaw Mummy Project. Jego zainteresowania obejmują początki cywilizacji nad Nilem oraz egipskie mumie.

Marzena Ożarek-Szilke – absolwentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i współkierowniczka Warsaw Mummy Project, specjalistka w zakresie nowoczesnych technik badań mumii, antropolog fizyczny, paleopatolog, archeolog, członkini Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland i International Association of Egyptologists.

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Spotkanie dostępne będzie również zdalnie (MS Teams). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

DR W. EJSMOND i M. OŻAREK-SZILKE_PLAKAT

naukowcy przy mumii