Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adam Dziadek
Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia
spotkanie 13: prof. dr hab. Andrzej Niwiński
temat: „Faraon” Bolesława Prusa okiem archeologa Egiptu
data wydarzenia: 28 maja (wt.) 2024
godzina: 13.30
sala: A1.8 (ul. Uniwersytecka, Katowice)
grupa odbiorców: wszyscy
o wykładzie: W 2014 roku ukazuje się bogate naukowo, komentowane oraz ilustrowane bibliofilskie wydanie powieści Bolesława Prusa „Faraon”. Jego pomysłodawcą i wydawcą jest prof. Andrzej Niwiński – uznany polski egiptolog. Jak sam stwierdza: „W «Faraonie» trafiają się rzeczywiste błędy, wynikające z niedokształcenia lub braku czasu, jak choćby (…) opis procesji pogrzebowej faraona zmierzającej do Doliny Królów, ale poprowadzonej przez Autora fantazyjnym szlakiem”. Podczas majowego spotkania naukowego powieść Prusa odczytana zostanie przed nami na nowo: przez pryzmat gruntownej wiedzy egiptologicznej.
gość: prof. dr hab. Andrzej Niwiński – wybitny polski egiptolog, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego. Pracuje na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w problemach egipskiej historii, religii i ikonografii, głównie z okresu Nowego Państwa i 21. dynastii (XVI-XI w. p.n.e.). Kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari – z nadzieją na odkrycie tam grobowca arcykapłana i faraona Herhora (XI w. p.n.e.). Od 2018 r. jest także kierownikiem tzw. Projektu Sarkofagowego Uniwersytetu Warszawskiego. Był polskim przedstawicielem w Radzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. W 2022 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor Niwiński jest autorem ponad 200 publikacji, m.in. „Mity i symbole starożytnego Egiptu” (1992), „Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu” (1993), „Egipt zapomniany, czyli Michała hr. Tyszkiewicza „Dziennik podróży do Egiptu i Nubii” (1861-62)” (1994), „Czekając na Herhora… Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu” (2003). Jest również autorem powieści „Hieny i lotosy” (2012) z fabułą opartą na faktach i z akcją umiejscowioną w XI stuleciu przed Chrystusem, czyli w tym samym czasie, co akcja „Faraona” Prusa. Spod pióra Profesora wyszły także książeczki dla dzieci – „Bajki staroegipskie” (2008) oraz „Abecadło znad Nilu” (2008).
prof. A. Niwiński_28.05_plakat
Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa)
W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).