Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adam Dziadek
Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia
spotkanie 14: dr hab. Leszek Zinkow, prof. IKŚiO PAN
temat: Starożytny Egipt w polskiej kulturze artystycznej
data wydarzenia: 4 czerwca (wt.) 2024
godzina: 13.30
sala: A1.8 (ul. Uniwersytecka, Katowice)
grupa odbiorców: wszyscy
o wykładzie: Kultura artystyczna to zgodnie z definicją ogół przeświadczeń, wiedzy i oczekiwań związanych z funkcjonowaniem rozmaitych dziedzin sztuki, także w aspekcie możliwości czy horyzontów twórczych artystów (teorii i praktyki artystycznej), oraz kompetencji kulturalnych odbiorców. W wykładzie chciałbym podjąć problem źródeł i dziejów inspiracji dziedzictwem starożytnego Egiptu w kulturze polskiej; jego interpretacjami, dezinterpretacjami, asymilacjami, kulturowymi transferami, a nawet fantazmatami, w rozmaitych wątkach rodzimych działań artystycznych: sztuce, architekturze oraz literaturze, zwłaszcza poezji – od czasów renesansu po współczesność.
gość: dr hab. Leszek Zinkow, prof. IKŚiO PAN – zajmuje się zagadnieniami historycznokulturowych studiów porównawczych, przede wszystkim recepcją dziedzictwa starożytnego Wschodu, głównie Egiptu, w kulturze europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, a ponadto społeczną historią nauki oraz problematyką transferów i innowacji kulturowych. Opublikował m.in. książki: „Nad Wisłą, nad Nilem… Starożytny Egipt w piśmiennictwie polskim” (2006), „Imhotep i pawie pióra. Z dziejów inspiracji egipskich w architekturze polskiej” (2009), „Kto nie widział Kairu, nie widział piękności świata… Egipt w relacjach prasowych polskich podróżników drugiej połowy XIX wieku” (2011), „Egipt circa 1850. Orient i transgresje” (2014), „Sfinks. Symbol i transformacje” (2016), „Starożytny Egipt w poezji polskiej” (2018) oraz około stu artykułów w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Jest członkiem International Association of Egyptologists. Oficjalna strona: http://leszekzinkow.pl/.
Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa)
W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).