Instytut Literaturoznawstwa

Książka dr Marty Baron-Milian nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia

05.06.2024 - 07:00 aktualizacja 05.06.2024 - 15:09
Redakcja: annaszumiec
Tagi: nagroda literacka gdynia, nominacja

Miło nam poinformować, że książka dr Marty Baron-Milian zatytułowana „Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy” została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za rok 2023 (kategoria: esej).

Finałowa dwudziestka została wybrana spośród ponad 700 zgłoszeń. Laureatów lub Laureatki w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski poznamy 30 sierpnia br.

Tematem książki są początki polskiej awangardy literackiej, a wraz z nimi tkwiąca w otwarciu awangardowej rewolty energia pierwszych gestów uznawanych za gesty futurystyczne. Autorka podejmuje próbę ich reinterpretacji przez pryzmat trzech głównych bohaterów monografii: Jerzego Jankowskiego, wiecznego zwiastuna futuryzmu i zanikającego pośrednika jego późniejszych losów, oraz Anatola Sterna i Aleksandra Wata, występujących tu przede wszystkim we wspólnej roli neofuturów-prymitywistów. Ich wyjątkowa działalność wymyka się narracji o awangardzie jako historii ruchów artystycznych, komplikuje i decentruje obraz awangardowych początków, prowokuje do poszukiwania nowych punktów odniesienia. Przeprowadzone przez autorkę kwerendy archiwalne, analizy materiału prasowego oraz interpretacje manifestów, tekstów poetyckich i prozatorskich umożliwiły rekonstrukcję najwcześniejszych przejawów polskiej awangardy w świetle pojęć kolektywności, peryferyjności oraz konceptu „literatury mniejszej”. Pozwoliło to uchwycić oryginalność językowych eksperymentów oraz polityczne znaczenie futurystycznych prowokacji Jankowskiego, Sterna i Wata. We wszystkich opisanych przypadkach awangarda rzuca wyzwanie większości, choć za każdym razem brzmi ono inaczej.

Marta Baron-Milian: Neofuturzy i futuryści: kryptohistorie polskiej awangardy. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Toruń 2023. ISBN: 978-83-231-5243-9, 978-83-231-5245-3, ss. 492.

marta baron milian neofu