Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
asa
asa
Instytut Matematyki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych

16.08.2023 - 23:38 aktualizacja 17.08.2023 - 00:03
Redakcja: Dawid Czapla
Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 10 do 12 listopada 2023 r. odbędzie się na naszym wydziale Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych (ISTCiM).

Konkurs jest adresowany do każdego studenta na dowolnym etapie studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich) zainteresowanego matematyką. Celem przedsięwzięcia jest m.in. wspieranie przyjaznych relacji – również międzynarodowych – między studentami szkół wyższych oraz promocję współpracy online i rozwój umiejętności interpersonalnych w rozwiązywaniu problemów matematycznych. W konkursie biorą udział drużyny składające się z maksimum pięciu zawodników. Członkowie drużyn nie muszą być z tej samej uczelni lub kraju.

Konkurs jest międzynarodowy, językiem obowiązującym jest więc angielski. Nie należy jednak się zrażać, jeśli ktoś nie mówi płynnie (albo wcale) w tym języku. W drużynie wystarczy jedna osoba, która nim włada, aby przetłumaczyć najpierw zadania, a potem rozwiązania. Dyskusje wewnątrz drużyny można prowadzić w dowolnych językach. Jedynie w części indywidualnej nie można się kontaktować z innymi, wymagana jest bowiem samodzielność.

Pierwszego dnia konkursu odbywa się część indywidualna, drugiego dnia rozgrywana jest część drużynowa konkursu, a ostatniego dnia odbywa się ceremonia ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród. Podczas każdego dnia zawodów uczestnicy (lub drużyny) otrzymują do rozwiązania w czasie 4 godzin w części indywidualnej 5 zadań, a w części drużynowej 10 zadań. Zadania są różnego stopnia trudności, ale nie należy się zrażać, nawet jeśli żadnego nie uda się rozwiązać. Najważniejszym celem konkursu jest bowiem utrzymywanie żywego zainteresowania matematyką płynącego ze stawiania czoła niestandardowym, często bardzo ciekawym i zaskakującym wyzwaniom.

W konkursie można też uczestniczyć w formie zdalnej, co pozwala na uczestnictwo znacznie większej liczbie chętnych nawet z bardziej odległych krajów. Jednak studenci uczestniczący w tej formie otrzymują tylko dyplomy w formie elektronicznej – nagrody i medale otrzymują wyłącznie uczestnicy zawodów stacjonarnych.

W ubiegłorocznej edycji ISTCiM uczestniczyło 60 studentów tworzących 15 drużyn. Reprezentowane były uczelnie z Warszawy, Poznania, Krakowa, Torunia, oraz m.in. z Austrii, Słowacji, Niemiec, a nawet Turkmenistanu! W sposób zdalny udział wzięły również drużyny z Ukrainy. Tegoroczna edycja ISTCiM to zatem doskonała okazja do zaprezentowania Waszej uczelni na forum międzynarodowym. Zapraszamy więc każdego studenta na dowolnym etapie studiów zainteresowanego matematyką do utworzenia nowej lub dołączenia do istniejącej już drużyny.

Aby zgłosić drużynę należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na stronie WWW konkursu.

Więcej o konkursie można przeczytać w regulaminie.

Komitet Organizacyjny ISTCiM 2023

img
return to top