asa
Instytut Matematyki

Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty

Logo Wykładu imienia Profesora Andrzeja Lasoty

Dnia 28 grudnia 2006 r. zmarł nieodżałowanej pamięci prof. dr hab. Andrzej Lasota, wybitny matematyk, długoletni pracownik Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, doktor honoris causa UŚ, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, a przede wszystkim Wielki Człowiek, którego znaczenia dla społeczności Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii (obecnie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych) nie sposób przecenić.

Wykład im. Profesora Lasoty jest wydarzeniem cyklicznym, ustanowionym w 2008 roku przez Radę Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii  dla uczczenia osoby i dzieła prof. Andrzeja Lasoty. W ramach corocznych spotkań do wygłoszenia wykładu zapraszani są uczeni o niepodważalnych osiągnięciach w zakresie teorii lub zastosowań nauk ścisłych.

Uchwały Rady Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii: z dnia 23 października 2007 r. oraz 17 października 2017 r.

XIV i XV Wykład im. prof. Andrzeja Lasoty

Ostatnie wydarzenie z cyklu, obejmujące XV oraz – odwołaną w ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiczną – XIV edycję Wykładu im. Prof. A. Lasoty miało miejsce 14 stycznia 2022 r. o godzinie 14:00 w auli Kazimierza Lepszego (w budynku Rektoratu UŚ). W ramach wydarzenia wygłoszone zostały dwa odczyty:

Mathematical challenges in the theory of quantum fluids
Prof. Pierangelo Marcati
University of L’Aquila (Italy), Department of Information Engineering, Computer Science and Mathematics
Link do transmisji na YouTube: https://youtu.be/5nS907vDVqo
(wykład w ramach XIV edycji, odwołany w 2021 r.)

Probability on submetric spaces
prof. dr hab. Adam Jakubowski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Matematyki i Informatyki
Link do transmisji na YouTube: https://youtu.be/n73fI5KTsMw
(wykład w ramach XV edycji)

Galerię zdjęć upamiętniających wydarzanie można zobaczyć klikając w ten link.

Do pobrania: program XIV i XV Wykładu im. Prof. Andrzeja Lasoty.

XIV Wykład im. Profesora Lasoty
Zaproszenie na XIV Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty
XV Wykład im. Profesora Lasoty
Zaproszenie na XV Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty

Skład Kapituły Wykładu

• Prof. dr hab. Piotr Biler
  • Prof. dr hab. Tomasz Dłotko
  • Prof. dr hab. Roman Ger (Honorowy Przewodniczący)
  • Prof. dr hab. Katarzyna Horbacz (Dyrektor Instytutu Matematyki)
  • Prof. dr hab. Ryszard Rudnicki
  • Prof. dr hab. Maciej Sablik
  • Prof. dr hab. Roman Srzednicki
  • Prof. dr hab. Łukasz Stettner (Przewodniczący)

Dotychczasowe wykłady

Wykład Jubileuszowy

Życie i twórczość prof. Andrzeja Lasoty
Książka on-line autorstwa dr. hab. Henryka Gackiego, prof. UŚ

Dnia 30/01/2012 w Warszawie odbyła się Uroczysta sesja naukowa Centrum Zastosowań Matematyki IM PAN zorganizowana wspólnie z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, poświęcona 80. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Lasoty, połączona z V Jubileuszowym Wykładem im. Prof. Andrzeja Lasoty. Wykład Jubileuszowy wygłosił prof. Jean Mawhin (Université Catholique de Louvain).

Program sesji:

• Jean Mawhin, (Universite Catholique de Louvain,) Functional Analysis and Nonlinear Boundary Value Problems: The Legacy of Andrzej Lasota
  • Józef Myjak, Some Lasota’s Results on Differential Equations and Inclusions
  • Ryszard Rudnicki, Red Cell Production Model of Lasota-Wa ż ewska and Its Mathematical and Biological Implications
  • Tomasz Szarek, Invariant Measures and Stability of Markov Operators
return to top