Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Ziemi

Pyły atmosferyczne mogą powodować zwapnienie płuc

02.02.2021 - 17:26 aktualizacja 15.03.2021 - 12:09
Redakcja: szczepansamulewicz
Tagi: płuca, pyły atmosferyczne, zwapnienia

Zespół mineralogów z Instytutu Nauk o Ziemi, w składzie Mariola Jabłońska, Janusz Janeczek i Beata Smieja-Król po raz pierwszy stwierdził, że cząstki pyłów atmosferycznych osiadłe w dolnym płacie płuc powodują ich lokalne zwapnienie. W ten sposób organizm stara się odizolować nierozpuszczalne drobiny pyłów od otaczających je tkanek.

Zwapnienia zbudowane są z węglanów wapnia oraz wapnia i magnezu (amorficzny węglan wapnia oraz minerały: kalcyt i magnezowy kalcyt). Jest to zaskakująca obserwacja, jako że w literaturze medycznej podkreśla się dominującą rolę fosforanów wapnia w zwapnieniu płuc.

Wśród cząstek pyłów atmosferycznych powodujących zwapnienie tkanek płucnych zaobserwowano tlenki uranu, siarczki metali i szereg minerałów pospolitych w powietrzu naszego regionu.

Wraz z wiekiem wzrasta ilość cząstek pyłów atmosferycznych zdeponowanych w płucach, a wraz z nimi zwiększa się stopień zwapnienia tkanek płuc. Badacze sugerują, że obserwowane u osób starszych zwiększone zwapnienie płuc spowodowane jest nie tylko przyczynami fizjologicznymi, ale także pyłowym zanieczyszczeniem powietrza. Doniesienie na temat roli wdychanych pyłów atmosferycznych w zwapnieniu płuc ukazało się w najnowszym numerze międzynarodowego czasopisma naukowego Minerals

(https://doi.org/10.3390/min11020125)

return to top