Instytut Nauk o Ziemi

Wieloletnia zmarzlina: nieznane poważne zagrożenie

13.12.2022 - 09:24 aktualizacja 13.12.2022 - 12:44
Redakcja: lukaszmalarzewski

Dotychczasowe badania topnienia lodu w wieloletniej zmarzlinie oraz związanych  z tym zagrożeń dotyczyły jedynie jej łatwo dostępnej przypowierzchniowej części. Jak wskazują wyniki badań opublikowanych przez prof. dr hab. Wojciecha Dobińskiego we współpracy z dr hab. Markiem Kasprzakiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, dolna część wieloletniej zmarzliny może być narażona na znacznie większe i trudniej wykrywalne zmiany. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Earth Sciences” autorzy po raz pierwszy pokazują to zagrożenie, które w przypadku tzw. izotermicznej zmarzliny może gwałtownie postępować od dołu nawet mimo niewielkiego wzrostu temperatury. Zagrożenie to może dotyczyć wielkich obszarów północnej Kanady, Syberii czy Tybetu i wymaga pilnej reakcji nie tylko środowiska naukowego, ale i odpowiedzialnej administracji.

Dobiński W., Kasprzak M., 2022. Permafrost Base Degradation: Characteristics and Unknown Thread With Specific Example From Hornsund, Svalbard. Frontiers in Earth Sci. 10:802157. doi: 10.3389/feart.2022.802157