Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Ziemi
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wizyta studyjna studentów geologii i opiekunów z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego we Freibergu

12.02.2024 - 09:06 aktualizacja 12.02.2024 - 09:06
Redakcja: szczepansamulewicz

Mente et malleo! Od myśli i młotków rozpoczęła się historia tradycji górniczej i naukowej we  Freibergu. Dzisiaj, Akademia Górnicza we Freibergu (niem. Bergakademie) jest jedną z wiodących, technicznych uczelni w Europie.

Mało tego, jest uważana przez wielu za najstarszą na świecie akademię górniczo-hutniczą. Od początku powstania w 1765 roku, skupia naukowców, którzy dokonywali przełomowych odkryć lub wyprzedzali myślą technologiczną swoje pokolenie. W dniach 10-12 stycznie br. miała miejsce wizyta studyjna studentów geologii i opiekunów z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we Freibergu.

Studenci zostali oprowadzeni po nieczynnej kopalni „Reiche Zeche”, która może poszczycić się ponad 800-letnią tradycją wydobywczą. Obecnie jest to kopalnia wykorzystywana nie tylko w celach turystycznych, ale także naukowych i dydaktycznych. Studenci odwiedzili także samą Akademię, gdzie znajdują się zbiory petrologiczne i mineralogiczne, prezentowane w trzech częściach wystawienniczych. Dodatkowo, uczestnicy zwiedzili wybrane laboratoria mineralogiczno-geochemiczne, gdzie mogli zapoznać się z możliwościami analitycznymi wielu urządzeń pomiarowych, które służą studentom, doktorantom i pracownikom Akademii.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Terra Mineralia, które powstawało w 2004 roku za sprawą dr Eriki Pohl-Ströher, która przekazała część swojej prywatnej kolekcji „Pohl-Ströher Mineral Foundation” i udostępniła ją Akademii Górniczej we Freibergu. Wraz z Kolekcją Mineralogiczną Abraham-Gottlob-Wernerbau jest to obecnie największy kompleks wystawowy (prezentujący minerały) na świecie. Wyjazd był także czasem dyskusji o edukacji i nauce, wyzwaniach nauk przyrodniczych i możliwości współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Akademią Górniczą we Freibergu

Wyjazd odbył się dzięki życzliwości JM Rektora UŚ, Samorządu Studenckiego UŚ i Dziekana WNP UŚ.

return to top