Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

List otwarty psychologów pracujących w Uniwersytecie Śląskim

28.10.2020 - 12:55 aktualizacja 01.11.2020 - 15:25
Redakcja: elzbietasanecka

LIST OTWARTY PSYCHOLOGÓW PRACUJĄCYCH W UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM 

My, niżej podpisane i podpisani, psycholodzy pracujący w Uniwersytecie Śląskim, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec konsekwencji decyzji Trybunału Konstytucyjnego, podjętej 22.10.2020 r., dotyczącej uchylenia fragmentów art. 4a Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zezwalającego na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.  

Jako psycholożki i psycholodzy, chcemy wyrazić troskę o daleko idące konsekwencje decyzji Trybunału Konstytucyjnego — a przede wszystkim jej wpływ na zdrowie psychiczne kobiet i ich bliskich. Zdrowie człowieka ma wymiar nie tylko somatyczny, ale również psychiczny i społeczny. Priorytetem jest dla nas dobrostan i stabilność całego systemu rodzinnego. Tymczasem konsekwencje decyzji Trybunału wiążą się ze znaczącym ryzykiem obniżenia poziomu zdrowia psychicznego, niosą za sobą ryzyko cierpienia nie tylko matki oraz chorego dziecka, ale i całej rodziny, w tym pozostałych dzieci. Jak powszechnie wiadomo, radzenie sobie z sytuacją niepełnosprawności w rodzinie wymaga zaangażowania emocjonalnego matki, ale i jej bliskich. Co więcej, wymaga sprawnie działającego systemu opieki medycznej i psychologicznej. Stąd decyzja o dokonaniu aborcji w przypadku nieuchronnych i poważnych wad płodu powinna leżeć nie po stronie Państwa, ale po stronie osób, których ta sytuacja dotyczy bezpośrednio – kobiet i ich bliskich, których Państwo i społeczeństwo powinno wspierać.  

Decyzje, które mają charakter etyczny lub światopoglądowy, powinny być pozostawione człowiekowi, który przed nimi staje. Nigdy nie są one proste, zwłaszcza gdy dotyczą życia i śmierci. Sądzimy, że nikt nie ma prawa tych wyborów oceniać, krytykować ani narzucać własnych rozwiązań. Stoimy na stanowisku, aby pozostawić tę kwestię kobietom, które powinny mieć prawo do dokonywania autonomicznych wyborów. Wierzymy, że decyzje podejmowane w zgodzie z ich sumieniem są najlepsze w danej sytuacji. 

Wzywamy także do powstrzymania się od aktów agresji po obu stronach sporu. Wierzymy, że wolność do wyrażania własnych poglądów stanowi podstawę funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Apelujemy, aby demonstrować swoje stanowiska pokojowo, mimo odczuwanych emocji. W ten sposób działania każdej ze stron stanowić będą przyczynek do rzetelnej dyskusji nad problemem wolności i praw człowieka w naszym kraju. 

Deklarujemy pomoc i wsparcie wszystkim, którzy teraz lub w przyszłości będą tego potrzebować. Zapewniamy Studentki i Studentów oraz Koleżanki i Kolegów o naszej gotowości do prowadzenia otwartej i merytorycznej dyskusji akademickiej, w której każdy będzie mógł wyrazić swoje poglądy. Jesteśmy gotowi podjąć działania zmierzające do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, dobrostanu i zdolności do radzenia sobie. Zachęcamy również inne środowiska akademickie oraz psychologów-praktyków do przyłączenia się do niniejszych działań. 

Wśród nas są osoby o różnych światopoglądach, w tym o odmiennych poglądach religijnych. Mimo to jako naukowcy i psychologowie rozmawiamy ze sobą, wspólnie dążymy do wzajemnego szacunku i zrozumienia, a teraz przede wszystkim do wolności kobiet w Polsce.  

 

Niżej podpisani (alfabetycznie):  

Dominik Adamek 

Karina Atłas

Lidia Baran 

Małgorzata Biylnik

Magdalena Bolek-Kochanowska 

Maciej Bożek 

Anna Brandt-Salmeri 

Michał Brol 

Krystyna Buszman 

Ewa Cetnar-Tkaczyk

Edyta Charzyńska  

Maria Chełkowska-Zacharewicz 

Małgorzata Chrupała-Pniak 

Mikołaj Cugowski 

Romana de Jonge 

Marek Drąg 

Maria Flakus 

Małgorzata Górnik-Durose 

Magdalena Hyla

Michalina Ilska  

Łukasz Jach 

Tomasz Jakubowski  

Anna Jazłowska

Dagna Kocur

Anna Kołodziej-Zaleska 

Joanna Kucharewicz 

Anna Latusek

Justyna Lipka 

Adam Łojan 

Joanna Mateusiak 

Mateusz Paliga 

Mariola Paruzel-Czachura 

Agnieszka Pasztak-Opiłka 

Irena Pilch

Anita Pollak 

Hanna Przybyła-Basista  

Anna Pyszkowska  

Izabela Rajska-Kulik 

Katarzyna Rojewska

Jagoda Różycka 

Patrycja Rudnicka 

Elżbieta Sanecka

Magdalena Sitko-Dominik 

Agnieszka Skorupa 

Ewelina Skubała

Wiktoria Smołkowska 

Barbara Smorczewska 

Marta Stasiła-Sieradzka 

Katarzyna Ślebarska

Elżbieta Turska 

Paulina Wardawy 

Aleksandra Wieteska 

Agnieszka Wiszniewicz

Ewa Wojtyna 

Aleksandra Żenda 

 

return to top