Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Psychologiczny Dom Kultury – zagrajmy w grę „Na emocjach”

06.03.2023 - 16:52 aktualizacja 06.03.2023 - 16:52
Redakcja: michalinailska2

Tytuł: „Gra na emocjach”

Autor: Manu Palau

Gatunek: gra towarzyska

Zagadnienia psychologiczne: psychologia społeczna, psychologia emocji, komunikacja interpersonalna

Kto poleca: mgr Magdalena Sitko-Dominik

Próbowaliście kiedyś sprawić swojemu przyjacielowi przyjemność, budząc go o szóstej rano, żeby złożyć mu życzenia urodzinowe, bo Wy sami bylibyście zachwyceni taką niespodzianką, a on zareagował oburzeniem? Z jakiego powodu tak to się skończyło i dlaczego nasze wyobrażenia nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości? Może to wynikać z naszej skłonności do zakładania, że inne osoby są do nas podobne. Często przecież oczekujemy, że inni będą przeżywać i zachowywać się w określonych okolicznościach podobnie do nas samych. W psychologii jest to określane mianem projekcji społecznej.

Pragniecie doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne i tworzyć satysfakcjonujące relacje? Wolelibyście precyzyjnie nazywać swoje emocje? Chcielibyście częściej mówić o swoich emocjach, ale nie wiecie, jak to zrobić? Jeśli choć raz odpowiedzieliście twierdząco na powyższe pytania, być może uda się wam zrealizować swój cel, sięgając po Grę na emocjach.

Decydując się na ten krok, zyskacie szansę na, by sprawdzić, czy potraficie przyjąć perspektywę swoich przyjaciół i zrozumieć, jakie emocje towarzyszą im w codziennych sytuacjach. Ponadto Gra na emocjach pozwoli Wam nie tylko precyzyjnie nazywać swoje emocje, ale również określać okoliczności ich doświadczania. Uzyskacie też możliwość lepszego poznania swoich przyjaciół oraz wzmocnienia Waszej relacji. Samym rozgrywkom towarzyszy zaś zwykle towarzyszy dużo śmiechu.

Na czym zatem polega ta gra? Każdorazowo osoba rozpoczynająca rundę zadaje pytanie: Jak się czuję, gdy… kończąc je w dowolny sposób, zaś pozostali uczestnicy próbują odgadnąć, jakie uczucia wiążą się z opisaną sytuacją. Zadanie to wcale nie jest łatwe, bo każdy uczestnik, przyjmując perspektywę osoby zadającej pytanie, ilustruje jej uczucia używając kart z różnymi symbolami.

Nasze relacje z innymi ludźmi są tym bardziej harmonijne, im bardziej w kontaktach z nimi jesteśmy bezpośredni, uważni i rozumiejący. Ważna jest więc praca nad doskonaleniem umiejętności komunikacyjnych, w czym może pomóc nam Gra na emocjach. Czas poświęcony na tę grę na pewno nie będzie czasem straconym.

img
return to top