Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

mgr Magdalena Sitko-Dominik gościem Psychologicznego Domu Kultury

16.05.2023 - 09:24 aktualizacja 16.05.2023 - 09:24
Redakcja: michalinailska2

Tytuł: „Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji”

Autor: Robin Dunbar

Gatunek: literatura popularnonaukowa

Zagadnienia psychologiczne: psychologia społeczna, psychologia bliskich związków, psychologia ewolucyjna

Kto poleca: mgr Magdalena Sitko-Dominik

Relacje społeczne są nieodłącznym elementem naszych ludzkich doświadczeń, o czym pisał już Arystoteles, wskazując na to, że człowiek jest zwierzęciem społecznym. Bliżej naszych czasów o ultraspołecznej naturze człowieka wspominał Bogdan Wojciszke. Z kolei Robin Dunbar, posiłkując się wiedzą naukową oraz własnymi doświadczeniami, w książce Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji odkrywa przed nami tajemnice przyjaźni i dobrodziejstwa z niej płynące.

               Podstawową motywacją przedstawicieli naszego gatunki jest tworzenie związków z innymi ludźmi. Jednak czy to wielkość naszego mózgu decyduje, ilu przyjaciół posiadamy, czy też to właśnie liczba przyjaciół wyznacza wielkość naszego mózgu? Kogo możemy określić mianem przyjaciela? Jak wielu przyjaciół potrzebujemy? I wreszcie, czy posiadanie przyjaciół może wiązać się ze skutecznością szczepień oraz sprzyjać naszej długowieczności? Jeśli kiedykolwiek nurtowały Was te pytania, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Robin Dunbar daje nam szansę prześledzenia dynamiki relacji przyjacielskich oraz zastanowienia się nad znaczeniem śmiechu i upodobań muzycznych dla zawierania przyjaźni. Wyjaśnia również, w jaki sposób pielęgnować przyjaźń oraz dlaczego czasami nasze relacje z innymi ludźmi ulegają rozpadowi. Dzięki książce Dunbara mamy również możliwość namysłu nad wpływem współczesnego krajobrazu medialnego na nasze więzi. Jeśli zastanawialiście się nad tym, czy ilość czasu, którą poświęcamy na korzystanie z Internetu, może wiązać się z rozmiarem naszego kręgu społecznego bądź też czy interakcje twarzą w twarz maja taką samą wartość dla utrzymania przyjaźni jak kontakty wirtualne, bez wahania oddajcie się lekturze Przyjaciół.  

Opisywana książka to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób posiadających przyjaciół, jak i dla tych, które dopiero ich poszukują. Robin Dunbar przekonuje nas, że nie warto szczędzić czasu, ani ustawać w wysiłkach, by troszczyć się o te najważniejsze relacje, które są jednocześnie niezwykle silne i kruche zarazem. Przyjaźń leży w naszej naturze i jest dosłownie na wyciągnięcie ręki! Może się bowiem okazać, że nawet jeśli nasz przyszły przyjaciel znajduje się na drugim krańcu świata, to tak naprawdę dzieli nas od niego tylko sześć uściśnięć dłoni…

img
return to top