Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Joanna Mateusiak, prof. UŚ dla Widzialnej Psychologii

08.01.2024 - 16:12 aktualizacja 08.01.2024 - 16:12
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: „Jak Stella uczyła się mówić. Pozwól psu powiedzieć, co myśli”

Autor: Christina Hunger

Gatunek: poradnik (dla miłośników psów)

Zagadnienia psychologiczne: psychologia języka, teoria umysłu, komunikacja, relacje międzygatunkowe

Kto poleca: dr Joanna Mateusiak, prof. UŚ

 

Czy kiedykolwiek przyszło wam do głowy zastanawianie się, ile psy rozumieją z tego, co do nich mówimy? Albo czy myśleliście nad tym, czy w zachowaniu psów jest coć, czego nie potraficie odczytać. Jeśli tak, to książka pt. „Jak Stella uczyła się mówić. Pozwól psu powiedzieć, co myśli” jest właśnie dla was. Publikację tę polecam wszystkim, którzy kochają psy i są wrażliwi na ich potrzeby oraz tym, którzy z relacji z tymi zwierzętami chcą czerpać więcej niż tylko satysfakcję z tego, że nauczyły się mniej lub bardziej wyszukanych sztuczek w zamian za przysmaki.

 

Autorką polecanej książki jest Christina Hunger – logopedka i założycielka ruchu Hunger for Words, na co dzień pracująca z dziećmi z zaburzeniami rozwoju mowy. Opowiada ona historię niecodziennego eksperymentu, w którym główną bohaterką (oprócz samej autorki i jej męża) jest suczka o imieniu Stella. Ich wspólna przygoda rozpoczyna się w momencie, gdy Stella, jako kilkumiesięczne szczenię trafia do domu Christiny. Autorka wnikliwie obserwując psiego malucha zastanawia się, jak poznać jego potrzeby, jak je zaspokajać oraz jak wypracować zasady, które pozwolą im czerpać radość ze wspólnego życia pod jednym dachem. Te refleksje podbudowane są doświadczeniem zawodowym w zakresie pomocy dzieciom mającym trudności z używaniem języka oraz wiedzą na temat wykorzystywanych w ich terapii urządzeń alternatywnej komunikacji. Książkę tę budują jednak nie tylko wiedza zawodowa, dociekliwość i refleksja na temat potencjału językowego zwierząt, ale również (a może przede wszystkim) niezwykła empatia, ciepło i wrażliwość autorki na często niejasne dla niej komunikaty psiego towarzysza.

 

Choć książka ma charakter poradnika, to typowym poradnikiem nie jest. Każdy, kto po nią sięgnie zostanie zabrany w podróż opisującą głęboką więź, którą można nawiązać ze swoim czworonogiem, dowie się jak ciekawe może być życie wewnętrzne psa oraz nauczy się, jak stworzyć warunki, w których pies nie tylko będzie chciał i umiał wyrażać swoje potrzeby, ale również będzie chętny komentować wydarzenia dnia codziennego czy też informować o swoich emocjach.

 

Wskazówki jak sprawić aby taka podróż stała się możliwa, są przez autorkę przedstawione w sposób, który krok po kroku będzie w stanie odtworzyć każda osoba chcąca je wykorzystać. Dodatkowym walorem (zwłaszcza dla sceptyków) jest to, że każda wskazówka zawiera informacje od czego zacząć, na co zwracać szczególną uwagę oraz jak powinna wyglądać struktura pracy nad skuteczną, przynoszącą najlepsze efekty komunikacją.

 

Należy dodać jednak, że aby osiągnąć opisane w książce efekty nie wystarczy skrupulatne odtworzenie opisanych metod. Przede wszystkim trzeba chcieć posłuchać, co zwierzę mówi, ale też towarzyszyć mu, kiedy pojawia się kłopot ze zrozumieniem jego intencji. I co najważniejsze – trzeba je kochać.

return to top