Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Plastycznych

Zaproszenie na wystawę „PAMIĘĆ” Międzynarodowego Projektu Emalii Artystycznej

13.07.2021 - 10:17 aktualizacja 16.07.2021 - 09:32
Redakcja: AJS
Tagi: wystawy

Projekt „PAMIĘĆ” jest wspólną inicjatywą Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu i artystów – przedstawicieli pięciu krajów europejskich, którzy przyjmując zaproszenie włączyli się swoją twórczością w cel projektu, którego przesłaniem staje się refleksja nad dramatem wojny i bolesnym doświadczeniem historii obozu Auschwitz-Birkenau.

„Pamięć zamknięta w emalii”

Na ile, jako twórcy, jesteśmy zobowiązani do zabrania głosu, na ile jesteśmy zobowiązani do utrwalenia i przekazania poprzez sztukę pamięci skierowanej ku przyszłości? Czy twórca może zawrzeć w swoich dziełach pamięć żywą, pokoleniową i sformułować uniwersalny przekaz doświadczenia? Gdzie znajduje się miejsce artysty w dzisiejszych czasach i jakie wartości jest on w stanie wnieść w batalię o lepsze jutro, o prawdę, etykę, mądre budowanie pełne szacunku dla świata?

Sztuka pełni tu rolę stróża pamięci, zachowuje w metaforycznym ujęciu etos ludzkiego cierpienia i poświęcenia. Staje się instrumentem chroniącym od zapomnienia, od niepamięci, zakłada swego rodzaju akt ocalenia, jest formą zapisywania i przechowywania prawd, narracją w historycznym czasie.

Prace artystów z Uniwersytetu Śląskiego

W projekcie uczestniczą artyści profesorowie Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie: Krzysztof Dadak, Elżbieta Kuraj, Adam Molenda, Małgorzata Skałuba-Krentowicz i Aleksandra Firlińska – studentka studiów doktoranckich.

Wystawa w galerii MDSM obejmuje 75 dzieł w technice emalii, które są również zamieszczone w publikacji Pamięć zamknięta w emalii. Międzynarodowy Projekt Emalii Artystycznej. Książka wydana w języku polskim, niemieckim i angielskim zawiera biografie autorów, reprodukcje dzieł i teksty:

Wystawa w galerii MDSM obejmuje 75 dzieł w technice emalii, które są również zamieszczone w publikacji Pamięć zamknięta w emalii. Międzynarodowy Projekt Emalii Artystycznej. Książka wydana w języku polskim, niemieckim i angielskim zawiera biografie autorów, reprodukcje dzieł i teksty:

  • Pamięć zamknięta w emalii – Leszek Szuster Dyrektor MDSM;
  • Pamięć – prof. Elżbieta Kuraj;
  • Smalt – artystyczne świadectwo postpamięci – dr hab. Aleksandra Giełdoń-Paszek prof. UŚ;
  • refleksje artystów: Evy Kucerovej-Landsbergrovej, Aleksandry Firlińskiej, Adama Molendy.

Wystawa „Pamięć”. Fot. Elżbieta Kuraj

Autorką projektu graficznego publikacji, plakatu i zaproszenia jest mgr Iwona Cichy.
Wydawca: Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
Drukarnia: Dimograf, Bielsko-Biała
ISBN 978-83-64554-46-9
Autor projektu: Leszek Szuster, dyrektor MDSM w Oświęcimiu

Kurator wystawy, koordynator projektu – prof. Elżbieta Kuraj.

Finisaż

Zapraszamy na uroczysty finisaż, który rozpocznie się 2 września 2021 roku o godz. 17.00 w Galerii MDSM w Oświęcimiu.

Wystawa prac

return to top