Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Plastycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Pracownie rysunku

Rysunek jest jednym z podstawowych mediów wizualnych. Jest ważny jako jedna z dziedzin sztuk pięknych, a także jako sposób zapisu idei, pomysłów oraz wizualnych notatek. Rysunek jest dla artysty wizualnego tym, czym pismo dla pisarza i poety. Pisanie i rysowanie to czynności naturalne i podstawowe, ale rysowanie jest trudniejsze!

Cieszyńskie pracownie rysunku kształcą studentów zaczynając od podstawowych zagadnień – czyli od rysunku studyjnego z modelem i martwą naturą. Studenci rysują a wykładowcy na bieżąco prowadzą konsultacje. Ważnym elementem uczenia się rysunku są systematycznie prowadzone szkicowniki, które powinny towarzyszyć każdemu artyście przez całe studia, a potem przez całe życie.

Równocześnie z bazowymi umiejętnościami rysunkowymi, takimi jak poprawne rysowanie anatomii, proporcji, światłocienia, studenci zachęcani są do prowadzenia eksperymentów w ramach medium rysunkowego. Stopniowo rysunek szkolny, akademicki może zamieniać się przestrzeń twórczych działań o praktycznie nieograniczonym zakresie.

Rysowanie jest umiejętnością niezbędna każdemu artyście wizualnemu: grafikowi, malarzowi, rzeźbiarzowi, projektantowi graficznemu, twórcy komiksów, filmów i multimediów.

Mając na uwadze istotność skutecznego i atrakcyjnego kształcenia w zakresie rysunku, wykładowcy Instytutu Sztuk Plastycznych, którzy prowadzą zajęcia rysunkowe zapewniają wysoki poziom merytoryczny, dzielą się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami, podczas zajęć potrafią zbudować twórczą i opartą na partnerskich relacjach ze studentami atmosferę.

Warto podkreślić, że nasi wykładowcy prezentują bardzo różnorodne doświadczenia rysunkowe (od klasycznego rysunku, poprzez komiks, eksperymenty formalne aż do sztuki performance!), co czyni ofertę edukacja jeszcze atrakcyjniejszą.

return to top