Pracownia ekslibrisu
PRACOWNIA BADAŃ NAD EKSLIBRISEM WSPÓŁCZESNYM
jest unikalną na skalę światową jednostką, w której studenci poznają teorię sztuki ekslibrisu oraz uczą się realizować autorskie małe formy graficzne. Działania pracowni obejmują szerokie spektrum od prac cyfrowych, kolażu, wycinanki, kaligrafii i liternictwa, aż po realizowanie chińskich pieczęci. W ramach pracowni gromadzona jest kolekcja współczesnego ekslibrisu z całego świata, co pozwala studentom na poznanie oryginalnych prac najwybitniejszych artystów.
W czasopismach branżowych w Niemczech oraz Belgii dokonania pracowni i wywodzące się z niej środowisko autorów określane bywają jako „Cieszyńska Szkoła Ekslibrisu”, a studenci pracowni odnoszą liczne sukcesy na przeglądach i konkursach sztuki na całym świecie, wielu absolwentów to dziś wyśmienici twórcy ekslibrisu o międzynarodowej renomie.
Pracownia współpracuje z analogiczną jednostką w Istambule oraz z uczelniami, instytucjami, muzeami, galeriami, artystami, kolekcjonerami i stowarzyszeniami z Polski i całego świata m.in. Niemiec, Cypru, Belgii, Rumunii, USA, Danii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Chin, Japonii.
Zespół pracowni tworzą dr hab. Krzysztof Marek Bąk prof. UŚ oraz dr Katarzyna Handzlik.