Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Od roku akademickiego 2023/24 lektoraty prowadzone są w oparciu o przepisy Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 29 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia lektoratów z języków obcych – https://aktyprawne.us.edu.pl

Kierunki objęte Nową Koncepcją Studiów

  1. Poświadczenie osiągnięcia poziomu biegłości językowej z języka obcego

Ważne: zgodnie z obowiązującymi przepisami przed ukończeniem osoby studiujące muszą spełnić wymóg osiągnięcia poziomu biegłości językowej z języka obcego (B2 dla studiów I stopnia i B2+ dla studiów jednolitych magisterskich)
i uzyskać stosowne poświadczenie w wybrany sposób spośród wymienionych w Zarządzeniu Rektora UŚ nr 182/2023 https://aktyprawne.us.edu.pl tj.:

1) pozytywny wynik egzaminu poświadczającego osiągnięcie wymaganego poziomu kompetencji językowych przeprowadzanego przez SPNJO, zwanego dalej egzaminem poświadczającym;

2) uzyskanie średniej 4,75 lub wyższej z ocen z wszystkich semestrów lektoratu z języka obcego na poziomie B2 lub wyższym;

3) Akademicki certyfikat znajomości języka obcego wydawany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, zwany dalej akademickim certyfikatem;

4) certyfikat zewnętrzny na ekwiwalentnym poziomie (lista zewnętrznych certyfikatów i dokumentów poświadczających osiągnięcie wymaganego poziomu kompetencji językowych stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia),
w szczególności z oferty certyfikatów ośrodka egzaminacyjnego w Studium Intensywnej Nauki Języka Angielskiego;

5) suplement do dyplomu ukończenia studiów poświadczający osiągnięcie wymaganego poziomu biegłości językowej;

6) zrealizowanie co najmniej jednego semestru studiów w uczelni zagranicznej w języku obcym w szczególności w ramach programu wymiany osób studiujących (np. Erasmus+), podczas którego osoba studiująca uzyskała co najmniej 30 punktów ECTS z modułów zajęć prowadzonych w danym języku obcym.

Po uzyskaniu poświadczenia osoby studiujące mogą  kontynuować kształcenie językowe i wykorzystać pozostałe semestry lektoratu na naukę języka obcego od poziomu A1 do B2 lub doskonalić umiejętności językowe na poziomie C1.

 

  1. Wsparcie osób studiujących w uzyskaniu poświadczenia wymaganego poziomu biegłości językowej

Osoby studiujące  nie posiadające poświadczenia wymaganego poziomu biegłości językowej mogą  korzystać z następujących form wsparcia:

– wynik diagnozy językowej – https://el.us.edu.pl/spnjo/course/management.php?categoryid=60 zawierającej wskazówki dotyczące  sposobów osiągnięcia wymaganego poziomu

– konsultacje w Punkcie Konsultacyjnym SPNJO  – https://us.edu.pl/kolegium/spnjo/komunikaty/punkt-konsultacyjny-i-rok-nks/

– udział w zajęciach wyrównawczych – link do info o zajęciach wyrównawczych

– korzystanie z materiałów na platformach e-learningowych Moodle i Asseco.

 

  1. Egzaminy poświadczające

Do egzaminu poświadczającego przeprowadzanego przez SPNJO mogą przystąpić wszystkie osoby studiujące w Uniwersytecie Śląskim, które podjęły studia 1-go stopnia lub jednolite magisterskie na kierunku objętym Nową Koncepcją Studiów.

W czasie trwania studiów osoba studiująca ma prawo przystąpić bezpłatnie do egzaminu poświadczającego dwa razy.

Egzamin poświadczający przeprowadzany jest w dwóch sesjach – zimowej i letniej w terminach określonych w Organizacji roku akademickiego na dany rok.

Więcej informacji o egzaminie poświadczającym – https://us.edu.pl/kolegium/spnjo/lektorat/egzaminy/egzamin-poswiadczajacy/

Podstawa prawna:

Zarządzenie nr 33 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 7 marca 2024 r. w sprawie certyfikacji i poświadczania kompetencji językowych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

 

Zasady ogólne uczestnictwa w lektoracie

Kierunki objęte Nową Koncepcją Studiów

W ramach studiów I. stopnia/ jednolitych magisterskich osoby studiujące  mają obowiązek realizacji 4 modułów „Język obcy”.

Wszystkie semestry kończą się zaliczeniem.

Co semestr osoby studiujące dokonują rejestracji do wybranej grupy lektoratowej z oferty SPNJO.

Osobom nie posiadającym poświadczenia zaleca się rejestrację do grup o poziomie docelowym umożliwiającym osiągnięcie wymaganego poziomu biegłości językowej. Wskazówką do wyboru właściwej grupy jest wynik diagnozy językowej wykonanej przez studenta.

Osoby studiujące, nie posiadające poświadczenia wymaganego poziomu biegłości językowej, są zobowiązane do rejestracji na kolejne semestry lektoratu i uczestnictwa w zajęciach. Brak rejestracji do grupy lektoratowej i nieuczęszczanie na zajęcia skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej w dwóch terminach zaliczenia i koniecznością powtarzania modułu.

Osoby posiadające wymagane poświadczenie rejestrują się do grup nr 1 (poziom B2 i C1).

W każdym semestrze osoby studiujące  korzystają z możliwości swobodnego wyboru języka lektoratu.

Po uzyskaniu poświadczenia osoba studiująca może kontynuować kształcenie językowe i wykorzystać pozostałe semestry lektoratu na naukę języka obcego od poziomu A1 do B2 lub doskonalić umiejętności językowe na poziomie C1.

 

Kierunki studiów prowadzonych poza Nową Koncepcją Studiów

W ramach studiów I. stopnia/ jednolitych magisterskich osoby studiujące  mają  obowiązek realizacji 4 modułów „Język obcy”. Każdy moduł obejmuje 30 godzin zajęć + 30 godzin pracy własnej studenta.

Semestry 1-3 kończą się zaliczeniem, moduł czwarty zaliczeniem i egzaminem.

Warunkiem dopuszczenia osoby studiującej  do egzaminu jest uzyskanie zaliczeń z 4 semestrów lektoratu.

Osoby studiujące rejestrujące się na kolejny semestr lektoratu kontynuują lektorat na  tym samym poziomie docelowym. Wnioski  o zmianę na grupę o innym poziomie rozpatruje Dyrektor SPNJO.

 

Certyfikaty

Posiadanie certyfikatu biegłości językowej zamieszczonego w katalogu certyfikatów określonym przez Rektora zwalnia osobę studiującą  z obowiązku uczestnictwa w lektoracie.  Osoba studiująca ma jednak obowiązek zarejestrowania się w systemie USOSweb do grupy   określonej jako grupa nr 1 przeznaczonej dla osób zwolnionych z lektoratu z oznaczonym poziomem.

Chcąc przedstawić swój certyfikat do weryfikacji pod kątem spełniania kryteriów określonych dla certyfikatów uprawniających do uznania lektoratu za zaliczony oraz ustalenia oceny końcowej modułu wynikającej z uzyskanego wyniku należy wypełnić formularz:

https://formularze.us.edu.pl/site/index/504

UWAGA! Dotyczy wyłącznie studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich.

Posiadanie certyfikatu biegłości językowej nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w lektoracie na studiach II stopnia.

 

ZASADY WSPÓLNE  DLA KIERUNKÓW OBJĘTYCH NOWĄ KONCEPCJĄ STUDIÓW
I PROWADZONYCH POZA NKS

 

  1. Obowiązek uczestniczenia w zajęciach

Obecność studenta na zajęciach  jest obowiązkowa. Student ma prawo do 2 nieobecności nieusprawiedliwionych w semestrze. Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność należy przedłożyć lektorowi w terminie do 2 tygodni od ustania jej przyczyny. Większa liczba nieobecności nieusprawiedliwionych skutkuje otrzymaniem oceny ndst. w pierwszym terminie zaliczenia.

Nieobecności na zajęciach nie odpracowuje się.

W przypadku opuszczenia do 60% zajęć lektoratowych student podchodzi do zaliczenia w II. terminie.

W przypadku 60% i więcej nieobecności na zajęciach student nie uzyskuje zaliczenia i kierowany jest na powtarzanie modułu.

W uzasadnionych przypadkach (przewlekła choroba, hospitalizacja, udokumentowane przyczyny losowe itp.) student może złożyć wniosek do Dyrektora SPNJO o wyrażenie zgody na zaliczanie modułu w II. terminie. Wniosek musi zawierać opinię lektora oraz dokumentację uzasadniającą jego złożenie.

Studenci kierunków, na których obowiązkowym językiem lektoratu jest język angielski:

– po uzyskaniu poświadczenia osiągnięcia poziomu biegłości z tego języka na  poziomie B2 mogą kontynuować kształcenie językowe wybierając dowolny język i poziom lektoratu, po otrzymaniu zgody Władz Dziekańskich.

– mogą poświadczyć znajomość innego języka obcego nowożytnego na poziomie B2. Nie zwalnia ich to jednak z konieczności uczęszczania na lektorat z języka angielskiego, którego znajomość określono jako wymaganą w efektach uczenia się kierunku.

 

  1. Zasady uzyskiwania zaliczenia

Na początku cyklu zajęć lektor informuje studentów o zakładanych efektach uczenia się, literaturze obowiązkowej, zasadach zaliczania przedmiotu i warunkach uzyskania zaliczenia.

Szczegółowe warunki uzyskania zaliczenia semestralnego znajdują się w sylabusie zamieszczonym w serwisie USOSweb.

Przyjęta w SPNJO skala ocen:

90-100% = bdb ( bardzo dobry)

84-89% = db+ ( dobry plus)

75-83% = db ( dobry)

69-74% = dst+ ( dostateczny plus)

60-68% = dst ( dostateczny)

0-59% = ndst ( niedostateczny)

Ocenę końcową modułu ustala się wg następujących przedziałów:

4,75 – 5,0  = bdb

4,25 – 4,74 = db+

3,75 – 4,24 = db

3,25 – 3,74 = dst+

3,0 –  3,24 = dst

< 3,0        = ndst

Uzyskanie ocen pozytywnych ze wszystkich określonych przez lektora form weryfikacji uprawnia do uzyskania oceny dst (pomimo średniej  niższej niż 3,0).

Sylabus określa składowe weryfikacji efektów uczenia się, których zaliczenie na ocenę dst jest warunkiem uzyskania zaliczenia. Tryb zaliczania ocen uzyskanych z innych form weryfikacji określa lektor.

Poprawa ocen ndst odbywa się na konsultacjach (patrz zakładka Lektorat -> mój lektorat -> konsultacje na stronie https://us.edu.pl/kolegium/spnjo/).

Sposób ustalania oceny końcowej modułu w semestrze zaliczeniowym i egzaminacyjnym  określa sylabus.

Wszystkie szczegóły dotyczące treści zajęć i warunków zaliczenia znajdują się w sylabusach  w serwisie USOSweb.

Posiadanie certyfikatu biegłości językowej nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w lektoracie na studiach II stopnia.

return to top