Wydział Teologiczny

„Sanctissimus Dominus noster. W stulecie powstania Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku” – relacja z konferencji naukowej

08.11.2022 - 09:01 aktualizacja 12.11.2022 - 10:18
Redakcja: elizalubojanska

Międzynarodowa konferencja naukowa „Sanctissimus Dominus noster. W stulecie powstania Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku”

Sto lat temu w ramach struktur kościelnych na Górnym Śląsku zainicjowane zostały przemiany, które trzy lata później zaowocowały powstaniem diecezji katowickiej (śląskiej). Zauważając doniosłość tych przeobrażeń sprzed wieku Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego przygotował pod patronatem honorowym Księdza Arcybiskupa dr. Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego, międzynarodową konferencję naukową „Sanctissimus Dominus noster. W stulecie powstania Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku”. Odbyła się ona 27 października w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach.
Odpowiedzialnymi za przygotowanie i przeprowadzenie konferencji byli: ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ oraz ks. dr hab. Henryk Olszar, prof. UŚ.
Wzięli w niej udział naukowcy z Katowic, Opola oraz z zagranicy (Niemcy, Czechy, Francja).
Uczestnicy debaty naukowej podjęli tematy związane z genezą Administracji Apostolskiej, jej kształtem organizacyjnym oraz osobą ks. Augusta Hlonda SDB, który stanął na czele nowej jednostki kościelnej. Zaproszeni prelegenci przedstawili także reakcję biskupa wrocławskiego kard. Adolfa Bertrama oraz lokalnych władz samorządowych na kościelne wyjęcie części Górnego Śląska spod jurysdykcji biskupa wrocławskiego.
Sesji naukowej towarzyszyła wystawa o kard. Auguście Hlondzie udostępniona przez Panteon Górnośląski oraz ekspozycja dokumentów i publikacji związanych z Administracją Apostolską przygotowana przez pracowników Biblioteki Teologicznej we współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji: https://katowice.gosc.pl/doc/7908435.Katowice-Konferencja-na-Sto-lat-Administracji-Apostolskiej-dla?fbclid=IwAR2YLMKCDJmVMvymA-ykt9dy9eJYXJAZ5E08qZhhX95qQ3h7C3vZhqZZIPs