Wydział Teologiczny

Otwarte seminarium naukowe z prof. Jerzym Sojką „Co dzieje się w globalnej dyskusji luterańskiej?”

01.03.2024 - 10:36, aktualizacja 01.03.2024 - 10:36
Redakcja: urszulamazur

W 2023 w Krakowie miało miejsce XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Jest to najwyższe gremium decyzyjne i forum debaty Federacji, która zrzesza 150 Kościołów z 99 krajów, które gromadzą 77 milionów chrześcijan. To kulminacja kolejnego w historii luterańskiej wspólnoty Kościołów kilkuletniego etapu debaty, a także moment wytyczania kierunków refleksji na przyszłość. Jakie tematy pojawiły się w tej dyskusji? Jakie jest ich miejsce w dotychczasowej refleksji globalnego luteranizmu? Czym jest sama Federacja? Jakie są mechanizmy funkcjonowania tej globalnej wspólnoty? Punktem wyjścia dla odpowiedzi na te pytania uczynimy tekst „Posłania Zgromadzenia Ogólnego” w Krakowie.

Posłanie zgromadzenia

Dr hab. Jerzy Sojka, prof. ucz., jest teologiem ewangelickim. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na teologii XVI-wiecznej luterańskiej Reformacji i jej współczesnej recepcji i interpretacji w dyskusji w takich gremiach międzynarodowych jak Światowa Federacja Luterańska. Jest także czynnym działaczem tej organizacji, obecnie zasiada w Radzie ŚFL, a także jej Komitecie Wykonawczym jako przewodniczący Komisji ds. Relacji Ekumenicznych. Opublikował: Widzialne Słowo. Sakramenty w luterańskiej „Księdze zgody”, Warszawa 2016; Stawanie się wspólnotą. Wieczerza Pańska jako nota ecclesiae w publikacjach Światowej Federacji Luterańskiej, Warszawa 2021. Jest także redaktorem serii z polskimi przekładami dokumentów i opracowań Światowej Federacji Luterańskiej odnośnie Kościoła i urzędu kościelnego czy konfirmacji. Najnowszy tom poświęcony jest dokumentom pierwszych dwunastu Zgromadzeń Ogólnych ŚFL (Dorobek Zgromadzeń Ogólnych Światowej Federacji Luterańskiej, Bielsko-Biała 2023).

LWF/Albin Hillert