Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

100 dni do matury – Intensywne Powtórki Maturalne

25.01.2021 - 14:15 aktualizacja 17.03.2022 - 23:36
Redakcja: MJ
Tagi: maturzyści

W kalendarzu pozostało jedynie 100 dni do matury. Warto wykorzystać ten czas na przeprowadzenie intensywnych powtórek materiału. Tegoroczni maturzyści, którzy potrzebują wsparcia w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości, mogą znaleźć potrzebną pomoc na kursach organizowanych przez Uniwersytet Śląski Maturzystów.

 

CO?

UŚ Maturzystów działa w ramach Uniwersytetu Otwartego UŚ i już od dziewięciu lat oferuje trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne Intensywne Powtórki Maturalne prowadzone przez wykładowców akademickich i najlepszych nauczycieli w regionie. Sześciomiesięczne kursy trwają od początku listopada do końca kwietnia i obejmują łącznie 60 godzin zajęć. Wraz z początkiem lutego ruszają natomiast kursy trzymiesięczne, które potrwają do końca kwietnia 2021 roku (łącznie 30 godzin zajęć). Powtórki są prowadzone z siedmiu przedmiotów: biologii, chemii, geografii, matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), języka polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony), historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Zapisy dla chętnych trwają do 31 stycznia 2021 roku.

Uniwersytet Śląski Maturzystów zachęca również do udziału w towarzyszących wydarzeniach edukacyjnych, takich jak Nocne Powtórki Maturalne, czyli kwietniowe wieczory obfitujące w wykłady z różnych przedmiotów, spory zastrzyk wiedzy last minute. – Nasze działania widoczne są także podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, gdzie w zeszłym roku przeprowadziliśmy Speed Dating Maturalny, czyli ekspresowe spotkania maturzystów z ekspertami z różnych dziedzin – mówi Aleksandra Więcek-Gigla, koordynatorka UŚ Maturzystów.

 

GDZIE?

Z powodu pandemicznych ograniczeń obecnie nasze kursy odbywają się online, dlatego też możemy zaprosić na nie uczniów z całego kraju, bez względu na odległość od Katowic. Spotkania na żywo z trenerami są prowadzone na platformach umożliwiających połączenie wideokonferencyjne i komunikację tekstową na czacie wspieranych aplikacjami zewnętrznymi. Odbywają się raz w tygodniu w wygodnych porach popołudniowych i trwają 2,5 godziny zegarowej. Niewielkie grupy zapewniają edukację bardziej spersonalizowaną, pozwalają na dostosowanie programu do potrzeb tych kilkorga uczniów – mówi Ewa M. Walewska, koordynatorka UŚ Maturzystów.

 

JAK?

Zajęcia prowadzone są metodą blended learning, łączącą różnorodne i nowoczesne techniki nauczania i wspomagania zapamiętywania. Spotkania przyjmują formę warsztatów, na których wykładowcy przygotowują kursantów do matury z wybranego przedmiotu zarówno pod kątem wiedzy, jak i wymaganych umiejętności, takich jak analiza źródeł czy pisanie rozprawki. Kontakt z wykładowcą akademickim sprzyja poszerzaniu i systematyzacji wiedzy, a wykorzystanie cyfrowych narzędzi, jak np. wirtualne tablice, umożliwia wspólne rozwiązywanie zadań przez całą grupę. Sprawdzanie postępów odbywa się często z wykorzystaniem atrakcyjnych dla uczniów aplikacji umożliwiających równoczesne przystąpienie wszystkich członków grupy do quizu sprawdzającego wiedzę.

Każdy wykładowca wybiera własne metody. O wypracowanej przez siebie tegorocznej formule powtórek maturalnych z biologii opowiadają prowadzący dr Anna Fuchs-Urbisz oraz dr Łukasz Chajec: – W tym roku warsztaty prowadzimy w zmienionej formie, dostosowanej do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z uczestnikami łączymy się za pośrednictwem komunikatora Skype, który pozwala nam na pełną interakcję z uczniami. W trakcie spotkań omawiamy kolejne zagadnienia, a zdobytą wiedzę weryfikujemy, rozwiązując testy, quizy i zadania maturalne. Wykorzystujemy do tego aplikacje, takie jak Mentimeter, Quizizz oraz Kahoot. Zadania wplatamy również w prezentacje udostępniane uczestnikom w trakcie spotkań. Poza tym oczywiście analizujemy pytania, które pojawiły się na maturze w poprzednich latach. Wykorzystujemy metodę odwróconej klasy, ponieważ staramy się mobilizować uczniów do aktywnego uczestniczenia w warsztatach, nie tylko w ich trakcie, ale też pomiędzy spotkaniami. W ramach tej metody przed zajęciami udostępniamy uczestnikom materiały na zamkniętej grupie facebookowej naszych warsztatów (są to zazwyczaj filmy, materiały dydaktyczne). Na ich podstawie uczestnicy przygotowują się do zajęć, a samo spotkanie grupy to już intensywne powtórki materiału, konieczne objaśnienia oraz sprawdzenie poziomu przyswojenia wiedzy.

 

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Informacje o kursach, prowadzących, a także opinie kursantów można znaleźć na stronie internetowej: maturzysta.us.edu.pl oraz na fanpage’u na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów.

UŚ Maturzystów prowadzi również swoje konto na Instragramie (usmaturzystow), gdzie prezentowany jest cykl zdjęć i postów pt. „Prokrastynatorium Maturzysty”, w którym z przymrużeniem oka rozważane jest, co maturzyści są w stanie robić, by tylko nie uczyć się do matury.

cztery zdjęcia z młodymi ludźmi, na środku jasna plansza z logotypem Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów i tekstem Zapraszamy na trzymiesięczne Intensywne Powtórki Maturalne. Zapisy trwają do końca stycznia www.maturzysta.us.edu.pl
Fot. Katarzyna Anders

return to top