Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Shota Rustaveli w Batumi

30.03.2016 - 13:33 aktualizacja 30.03.2016 - 13:33
Redakcja: admin

Uniwersytet Śląski nawiązał współpracę naukową i dydaktyczną z Uniwersytetem Shota Rustaveli w Batumi (Gruzja). Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 30 marca 2016 roku w rektoracie uczelni. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz obu uniwersytetów – JM Rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i JM Rektor prof. Merab Khalvashi oraz prorektor dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny, województwo śląskie reprezentowali Kazimierz Karolczak – członek Zarządu oraz Karina Iwan z Urzędu Marszałkowskiego. W uroczystości udział wzięli również ministrowie Adżarskiej Republiki Autonomicznej: Giorgi Tavamaishvili – minister edukacji, kultury i sportu oraz Nugzar Surmanidze – minister zdrowia i opieki społecznej, a także dziekani obu uczelni: Rostom Beridze – dziekan Wydziału Turystyki Państwowego Uniwersytetu Shota Rustaveli, dr hab. Kazimierz Miroszewski – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych, dr Andrzej Tyc – prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi.

Adżarska Republika Autonomiczna jest regionem partnerskim województwa śląskiego. Porozumienie adżarsko-śląskie zostało zawarte w 2011 roku i przewiduje współpracę w obszarze gospodarki, kultury i sztuki, turystyki, promocji oraz współpracę w zakresie ochrony zdrowia i nauk medycznych.

Wizyta przedstawicieli Adżarskiej Republiki Autonomicznej to nie tylko kolejny etap aktywnej współpracy obu regionów, ale również okazja do zacieśniania współpracy w zakresie działalności edukacyjnej i badawczej. W ramach współpracy uczelnie będą między innymi ułatwiać wzajemną wymianę pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studentów i doktorantów, umowa przewiduje również prowadzenie badań naukowych, wykłady gościnne, wizyty studyjne, konsultacje, a także tworzenie wspólnych kursów i programów studiów oraz udział w projektach edukacyjnych. Początkowo współpraca prowadzona będzie w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych oraz informatyki, zdrowia i turystyki. Koordynatorem współpracy z ramienia Uniwersytetu Śląskiego jest prof. dr hab. Jolanta Tambor, pełnomocnik rektora ds. studentów międzynarodowych.

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Shota Rustaveli w Batumi, dokument sygnują rektorzy obu uczelni

Rektorzy Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Shota Rustaveli w Batumi

Fot. Biuro Prasowe UŚ