W programie uroczystości Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/205 organizowanej przez siedem uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki przewidziano zarówno wydarzenia w siedzibie NOSPR, jak i wydarzenia towarzyszące.
Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 w Klubie Rawa w spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5, budynek A, IV piętro), gdzie na żywo wysłuchamy „Koncertu życzeń” – wydania specjalnego audycji Radia Nowy Świat, prowadzonej przez Joannę Kołaczkowską oraz prof. Ryszarda Koziołka – JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Będzie to również świetna okazja, by podzielić się swoimi wspomnieniami z akademickich czasów, z kolei uczestniczki i uczestnicy, którzy lata studenckie mają jeszcze przed sobą, będą mogli opowiedzieć o tym, czego spodziewają się podczas studiowania.
Moc atrakcji czeka nas na Rynku w Katowicach, gdzie od godz. 12.00 zapraszamy do odwiedzenia miasteczka naukowego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jego formuła nawiązuje do ŚFN on Tour – wyjazdowych pokazów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – a co więcej, będzie ono swoistą zapowiedzią ósmej edycji ŚFN (która czeka nas już w grudniu). Wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek, przekonają się, czym zajmują się na co dzień naukowcy, a także jak fascynująca i bliska nam wszystkim jest nauka. Przewidziane są warsztaty i stanowiska pokazowe przygotowane przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Śląskiego:
- Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy”, które działa na Uniwersytecie Śląskim od 2019 roku oferuje udział w warsztatach komunikacyjnych. Misją tej studenckiej organizacji jest promowanie mediacji postrzeganej, w świetle pozostałych sposobów Alternative Dispute Resolution, jako jednej z najskuteczniejszych metod rozwiązywania sporów na wielu płaszczyznach życia społecznego, jak również podejmowanie działań z zakresu negocjacji w oparciu o zasady w modelu Nonviolent Communication. Członkowie i członkinie koła promują mediacje organizując corocznie warsztaty na Śląskim Festiwalu Nauki, w szkołach czy też zakładach karnych, poruszając tematykę szeroko pojętej konstruktywnej komunikacji.
- Studenckie Koło Naukowego Zoologów „Faunatycy” uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeroko pojętym światem zoologii. Od małych owadów, po czaszki dużych kręgowców. Zobaczą również mumię kota, odgadną do kogo należały poszczególne czaszki oraz spróbują oznaczyć gatunki owadów przy pomocy specjalnego klucza.
- Koło Naukowe „Planeta” to interaktywne stanowisko, które pozwoli w praktyce zobaczyć sprzęt, techniki i procedury stosowane w laboratoriach biotechnologicznych na całym świecie. Podczas trwania aktywności będzie można się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest biotechnologia, zapoznać się z budową mikroskopu świetlnego, sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz szkłem laboratoryjnym. Prowadzący stanowisko studenci przybliżą wszystkim zainteresowanym świat mikroorganizmów oraz roślin w biotechnologicznym ujęciu.
To jednak nie koniec atrakcji na katowickim rynku! W godz. 14.45–15.15 obejrzymy występy uczelnianych zespołów folklorystycznych: Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Każdy z nich zaprezentuje krótki, ok. 10-minutowy repertuar.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Wydarzenie otwarte!
fot. materiały Uniwersytetu Śląskiego