Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłasza pierwszy nabór wniosków do Projektu PRIME, który finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Projekt PRIME jest skierowany do naukowczyń i naukowców pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy, tworząc zespoły projektowe, chcą zweryfikować potencjał rynkowy wyników swoich badań naukowych, a także opracować i wdrożyć najbardziej adekwatną ścieżkę ich komercjalizacji , w tym poprzez założenie spin-off w III fazie realizacji projektu.
Cele:
Celem Programu PRIME jest wsparcie w tworzeniu zespołów projektowych działających w obszarze komercjalizacji w rozpoznaniu faktycznych potrzeb rynkowych, a także w opracowaniu strategii rozwoju produktów odpowiadających na te potrzeby. Uczestnicy projektu będą się uczyć, jak opracować ofertę odpowiadającą na rzeczywiste potrzeby odbiorców oraz jak przygotować najbardziej adekwatną strategię wprowadzenia produktów na rynek, między innymi w formule zakładania i rozwoju spółek spin-off.
Fazy realizacji Projektu:
Faza I (6 miesięcy) przeznaczona jest na podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępną weryfikację rynkową określonego przedmiotu komercjalizacji.
Faza II (12 miesięcy) poświęcona jest głównie pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, opracowaniu rozwoju produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy.
Faza III (12 miesięcy) dedykowana jest dla spółek typu spin-off, które zawiązały się jako efekt Fazy II. Spółki będą realizowały indywidualny plan rozwoju przedsiębiorstwa i produktu.
Kto może zostać beneficjentem?
Wnioskodawcami do Fazy I są organizacje badawcze, w ramach których aplikują Zespoły projektowe złożone z:
- Lidera/-ki Naukowego/-ej – osoby pełniącej rolę głównego wykonawcy Grantu – twórcę/- czynię lub współtwórcę/-czynię własności intelektualnej będącej podstawą przedmiotu komercjalizacji. Osoba ta jest głównym realizatorem wizji rozwoju produktu i komercjalizacji,
- Lidera/-ki Biznesowego/-ej – osoby wspierającej Lidera/-kę Naukowego/-wą w relacjach z rynkiem i walidację rynkową przedmiotu komercjalizacji,
- Opiekuna/-ki Transferu Technologii – osoby wspierającej Lidera/-kę Naukowego/-wą w opracowaniu strategii komercjalizacji i odpowiedzialna za rozwój i wdrożenie ścieżki ochrony własności intelektualnej.
Wnioskodawcami do Fazy III są spółki założone jako efekt realizacji Projektu wdrażające strategię komercjalizacji opracowaną przez Zespół w ramach Fazy I i II.
O dotację w działaniu PRIME ubiegać się mogą badacze na każdym etapie kariery naukowej, również przed uzyskaniem stopnia naukowego.
Na co można otrzymać finansowanie?
Uczestnicy Projektu będą mogli skorzystać z bogatej oferty szkoleniowo-warsztatowej, Bootcampu realizowanego w Polsce i Wielkiej Brytanii, mentoringu biznesowego i szytego na miarę doradztwa eksperckiego.
W ramach Projektu PRIME w Fazie I i II można otrzymać finansowanie na pokrycie kosztów czasu pracy związanego z realizacją zadań w Grancie (na podstawie godzinowej stawki jednostkowej) oraz kosztów delegacji (Faza II). W Fazie III można uzyskać wsparcie na realizację indywidualnego planu rozwoju produktu i spółki (pomoc de minimis).
Jeden Grant w ramach Fazy I i II może otrzymać finansowanie w maksymalnej wysokości 313 904 zł.
Jeden Wnioskodawca, jako organizacja badawcza, może w ramach całego Projektu PRIME (wszystkich naborów łącznie!) otrzymać wsparcie grantowe do limitu 942 060 zł (dla I i II Fazy dla trzech projektów).
Termin naboru wniosków: 13.02.2025 godz. 16.00
Uwaga: Wnioskodawca może złożyć w naborze maks. 3 wnioski grantowe.
Osoby do kontaktu:
SPIN-US Sp. z o.o.
Przemysław Ziemski, 32 359 20 79, przemyslaw.ziemski@us.edu.pl
Uniwersytet Śląski
Joanna Śróbka, 32 359 21 99, joanna.srobka@us.edu.pl
Szczegółowe informacje i dokumenty dostępne tutaj
Ogłoszenie o naborze znajdziecie tutaj