Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Akcja „Pouczmy się razem”

24.04.2020 - 07:46 aktualizacja 24.04.2020 - 10:04
Redakcja: AJS

Zaangażowanie studentów w wolontariat i pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji czy nauce języka obcego to przedsięwzięcie zainicjowane przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Pomysł jest odpowiedzią na potrzebę szczególnego wsparcia podopiecznych domów dziecka. 

| dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka, prof. UŚ |

Pandemia koronawirusa dotyka wszystkich – dorosłych i dzieci. Dla wielu z nas jest to czas ogromnych wyzwań. Nikt nie był do tego przygotowany. Wiele osób pracuje zdalnie, wiele instytucji zawiesiło lub zmieniło charakter swojej działalności, w tym szkoły. Dla części rodziców sytuacja ta jest wyzwaniem, muszą bowiem pogodzić obowiązki zawodowe, które niejednokrotnie wiążą się też ze zmianą formy pracy, z opieką nad dziećmi, pomaganiem im w zdalnej edukacji oraz rozwiązywaniu związanych z nią problemów.

W trudnej sytuacji są podopieczni domów dziecka, szczególnie kiedy jeden wychowawca musi pomagać jednocześnie kilku osobom. Zorganizowanie wszystkim wychowankom opieki i efektywnej pomocy w zdalnym uczeniu się jest dużym wyzwaniem.

Wsparciem może okazać się pomoc z zewnątrz, dlatego zachęcamy studentów naszej uczelni do zaangażowania się w wolontariat. Proponujemy objęcie dziecka opieką w formie zdalnej. Może to być nie tylko pomoc w nauce czy odrabianiu lekcji, ale również proponowanie różnych, atrakcyjnych i rozwijających aktywności lub po prostu czas spędzony na rozmowach.

Dla wolontariuszy może to być ciekawe i rozwijające doświadczenie, praktyka pedagogicznych umiejętności, a przede wszystkim możliwość wykazania się postawą społecznej i obywatelskiej solidarności. Czas, który obecnie przeżywamy to sprawdzian z człowieczeństwa, empatii i odpowiedzialności, ale także okazja do sprawdzenia się.

Zachęcamy studentów Uniwersytetu Śląskiego, w szczególności z kierunku pedagogika, ale nie tylko, do włączenia się w akcję. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o wolontariacie. Osoby zainteresowane, prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółowych zasad i warunków:

Klawisz F1 na klawiaturze, z napisem help

return to top