Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

28.02.2022 - 10:17 aktualizacja 28.02.2022 - 10:27
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise

Drodzy!

Członkinie i Członkowie wspólnoty Uniwersytetu Śląskiego!

Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami.

Dwukrotnie w naszej historii zostaliśmy pozbawieni własnego państwa przez agresję imperiów, a przez to odcięci od suwerennego korzystania z praw i wartości wolnego, demokratycznego świata. Bez tego fundamentu nie może istnieć również prawdziwy uniwersytet.

Przyjaciele Ukraińcy, rozumiemy Wasz dramat, łączymy się w oburzeniu i proteście wobec agresji rosyjskiego reżimu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc.

Naszą społeczność tworzą studenci, doktoranci i pracownicy z wielu dawnych republik radzieckich. Zapewniamy Was, że każdy, kto respektuje prawa naszej wspólnoty, znajdzie w niej pokojowe schronienie, dobre warunki do studiowania, badań i pracy. Bądźmy uważni na każdego, kto w tym trudnym czasie potrzebuje pomocy.

Dla konkretnych działań powołana została pełnomocniczka rektora ds. pomocy Ukrainie (Sylwia Ledwoch, tel. 573 490 580, e-mail: pomagam@us.edu.pl), do której można zgłaszać zarówno potrzebę pomocy, jak i inicjatywy wsparcia, w tym chęć indywidualnego zaangażowania się w pomoc (m.in. zbiórki żywności, wsparcie w znalezieniu pracy czy mieszkania, pomoc medyczna). Dodatkowo przygotowujemy systemowe wsparcie dla osób studiujących i pracujących, które pochodzą z Ukrainy, w zakresie kształcenia, porad prawnych, zdrowotnych i psychologicznych, a także pomoc w znalezieniu pracy czy  miejsca do mieszkania. Zainteresowani mogą również skorzystać z pomocy tłumaczy.

Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studencka Poradnia Prawna działająca na Wydziale Prawa i Administracji UŚ pozostaje do dyspozycji i deklaruje wszelką pomoc we wszystkich sprawach związanych ze studiowaniem i przebywaniem w Polsce.

Jesteśmy dostępni pod adresami urss@us.edu.pldoktoranci@us.edu.pl oraz spp.us.kontakt@gmail.com.

W najbliższych dniach uruchomimy stronę internetową, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje na temat naszych działań i wsparcia.

Wyrażamy nadzieję, że Ukraina obroni najcenniejszą wartość każdego kraju, jaką jest niepodległość, a cywilizowany świat ocali globalny pokój.

Bądźmy solidarni we wzajemnej pomocy.

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego
Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego