Dofinansowanie dla projektu „Badanie produkcji powabu w zderzeniach ciężkich jonów”

29.04.2020 - 16:23 aktualizacja 29.04.2020 - 17:01
Redakcja: AJS

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu GRIEG na polsko-norweskie projekty badawcze. Spośród ponad 300 złożonych wniosków, do finansowania eksperci skierowali 28 projektów: 12 z zakresu nauk ścisłych i technicznych (ST) oraz po 8 z zakresu nauk o życiu (NZ) i nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS). Na ich realizację zespoły badawcze otrzymają ponad 156 mln zł.

W jednym z projektów zakwalifikowanych do finansowania uczestniczą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. „Badanie produkcji powabu w zderzeniach ciężkich jonów” to międzynarodowe przedsięwzięcie kierowane przez dr. hab. Seweryna Kowalskiego, prof. UŚ – dyrektora Instytutu Fizyki UŚ. Projekt realizowany będzie przez konsorcjum koordynowane przez Uniwersytet Śląski. W jego skład wchodzą:

1. University of Bergen;
  2. Western Norway University of Applied Sciences;
  3. Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej;
  4. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;
  5. Uniwersytet Wrocławski, Wydział Fizyki i Astronomii;
  6. Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki;
  7. Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki;
  8. Narodowe Centrum Badań Jądrowych;
  9. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk;
  10. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Wydział Informatyki,
  11. Elektroniki i Telekomunikacji;
  12. University of Oslo.

Prace nad badaniem produkcji powabu w zderzeniach ciężkich jonów rozpoczną się w czerwcu tego roku i potrwają do końca maja 2023 roku.

» Opis projektu

Łączna wartość przedsięwzięcia realizowanego przez śląską Alma Mater to 6 212 680 zł, z czego kwota 1 516 260 zł to dofinansowanie dla UŚ.
Lista zakwalifikowanych projektów znajduje się na stronie: www.ncn.gov.pl.

grafika: cząsteczki