Projekt pn. „Cechy akustyczne polskich geminat spółgłoskowych”, którego kierownikiem jest dr hab. Arkadiusz Rojczyk z Instytutu Języka Angielskiego, został dofinansowany w ramach programu Opus 13 przez Narodowe Centrum Nauki.
Celem projektu jest zbadanie i określenie cech akustycznych geminat spółgłoskowych w języku polskim. Zostaną one nagrane w izolacji i w zdaniach w różnych trybach artykulacyjnych. Materiał będzie się składał z reprezentatywnej próby polskich geminat w trzech głównych grupach: wewnątrz morfemu (ssak), na granicy morfemu (bezsens) oraz na granicy słowa (nas samych). Nagrania zostaną następnie poddane analizie akustycznej z uwzględnieniem cech opisanych w badaniach nad geminatami w innych językach. Właściwości, które okażą się statystycznie najbardziej istotne, będą testowane w badaniach percepcji, natomiast nagrania w finalnej fazie realizacji projektu zostaną udostęnione w postaci bazy danych i będą mogły służyć prowadzeniu kolejnych analiz z tego zakresu.
Jest to pierwszy projekt, który podejmuje całościowe badania nad polskimi geminatami przy pomocy szczegółowych pomiarów akustycznych i badań percepcji. Wyniki mogą zostać wykorzystane m.in. w opisie systemu dźwiękowego języka polskiego oraz w systemach automatycznego rozpoznawania mowy, a także w pracach nad automatyczną transkrypcją dużych korpusów języka polskiego.
Opis projektu:
- w języku polskim (pdf),
- w języku angielskim (pdf).