Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dwa patenty dla układu do monitorowania częstotliwości i siły oddechu

12.04.2021 - 13:27 aktualizacja 29.03.2022 - 11:08
Redakcja: MK
Tagi: inżynieria biomedyczna

Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach od wielu lat projektują urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na przykład w rehabilitacji pacjentów. Jednym z takich urządzeń jest układ do monitorowania czynności oddechowych, w tym częstotliwości i siły oddechu. Wymienione parametry są istotne szczególnie w przypadku opieki nad chorymi cierpiącymi na schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, gruźlica czy mukowiscydoza. Mają także znaczenie w badaniu wydolności płuc sportowców czy w ratownictwie medycznym.

Układ świetnie może się sprawdzić również w warunkach domowych, jeśli chcemy monitorować aktualny stan naszego zdrowia.

Urządzenie składa się z wielu komponentów. Część zastosowanych w nim elementów to innowacyjne rozwiązania zgłoszone do urzędu patentowego. Dwa z nich zostały właśnie opatentowane.

Naukowcy wskazują najważniejsze zalety układu. Należą do nich: jego niewielki rozmiar i stosunkowo prosta konstrukcja, oszczędność energii dzięki zastosowaniu interfejsu radiowego czy możliwość współpracy z różnymi urządzeniami mobilnymi. Na szczególną uwagę zasługuje także projekt nowego sposobu transmisji danych dla nadajników Bluetooth Low Energy (BLE), wbudowany właśnie w tym układzie.

Autorami opatentowanych rozwiązań są: dr Paweł Janik, mgr inż. Michał Pielka, dr Małgorzata Janik oraz prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel.

Więcej na temat tego i innych rozwiązań opracowanych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Śląskiego można przeczytać m.in. w artykule pt. „Eksperymentalne rozwiązania w rehabilitacji” opublikowanym w cyklu Śląski badawczy.

Kobieta w masce dotykająca dłonią głowy

return to top