Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Logo European City of Science 2024

XI Chorzowski Festiwal Nauki

27.03.2019 - 19:23, update 05.11.2019 - 11:10
Editors: admin

Wykłady, prezentacje, warsztaty, wycieczki naukowe oraz webinaria składają się na program 11. edycji Chorzowskiego Festiwalu Nauki, którego partnerem jest Uniwersytet Śląski. Mottem tegorocznej odsłony wydarzenia jest przekorne pytanie: „Po co nam nobliści?”.

Festiwal organizowany przez miasto Chorzów jest ciekawą formą edukacji, kierowaną do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy indywidualnych zainteresowań. Do współtworzenia festiwalowych wydarzeń zaproszone zostały śląskie uczelnie, instytucje promujące wiedzę z różnych dziedzin nauki oraz firmy, a na program chorzowskiego święta nauki składa się ponad 60 wydarzeń organizowanych w 16 lokalizacjach, w tym na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia, warsztaty oraz pokazy przygotowali pracownicy oraz studenci śląskiej Alma Mater z trzech wydziałów: Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Wydziału Nauki o Ziemi, a wykład inauguracyjny pt. „Nobel i Dylan” wygłosi prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.

Doświadczenie z ciekłym azotem

W programie nie zabrakło pokazowych doświadczeń
fot. Sekcja Prasowa UŚ 

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać nowoczesne metody badań materiałów, techniki spektroskopowe, przy pomocy których można sprawdzić autentyczność obrazu lub ustalić, ile lat ma kość słoniowa, wykonać proste doświadczenia chemiczne lub przekonać się, czym jest pamięć kształtu, jak wygląda pole magnetyczne i jak to wszystko działa. W bogatym programie spotkań w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych nie zabraknie pokazów, przeprowadzona zostanie m.in. statyczna próba rozciągania stali oraz eksperymenty związane z magnetyzmem. Odwiedzający będą mogli również przekonać się do czego i jak wykorzystywane jest drukowanie przestrzenne, zobaczyć na czym polega kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu i spróbować przygotowanych w ten sposób lodów, wziąć udział warsztatach tribologicznych, poznać zagadnienia związane z fizyką wysokich energii czy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy skorygować wzrok i jak taśma klejąca zmieniła fizykę. Nie zabraknie także nauki i zabawy z GPS, czyli poszukiwania „skarbów” za pomocą tego typu odbiorników.

Program spotkań | pdf, 715 kB

Zakończenie XI Chorzowskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, a wykłady wieńczące wydarzenie wygłoszą dr hab. Małgorzata Myśliwiec – „Mahatma Gandhi i Lech Wałęsa – odwaga nie zawsze nagrodzona” oraz dr Marek Kaczmarzyk – „Wspólny świat, wspólny umysł. Co nam może dać towarzystwo innych ludzi?”.

return to top