W środę 11 października 2017 roku na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie rozpocznie działalność Terenowa Stacja Badawcza BIOGEO. Jednostka powstała w wyniku współpracy władz Jaworzna oraz naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki stacji BIOGEO uczelnia zyska nowe możliwości realizacji badań naukowych i kształcenia studentów m.in. w zakresie:
- biologii,
- ekologii i fenologii gatunków roślin, w tym ich adaptacji do zmian klimatu,
- wzmacniania lokalnej różnorodności biologicznej oraz górnictwa,
- geologii regionalnej,
- monitoringu parametrów klimatycznych.
Stacja BIOGEO to również szansa powiększenia zaplecza badawczego uczelnianych wydziałów m.in. o szklarnie, poletka doświadczalne i komory hodowlane oraz stacje pomiarowe.
W uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej udostępnienia Terenowej Stacji Badawczej BIOGEO udział weźmie prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, który omówi nowe kierunki współpracy uczelni i miasta. Uczestników wydarzenia przywita Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
W programie spotkania zaplanowano konferencję naukową pt. „Badania – wdrożenia – edukacja”. Wystąpienia zaprezentują m.in. naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik i dr Andrzej Woźnica z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz dr hab. prof. UŚ Andrzej Czylok, dr hab. Jerzy Nita i dr Andrzej Tyc z Wydziału Nauk o Ziemi.
Inicjatorem utworzenia terenowej stacji badawczej w Jaworznie jest Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego.
Program wydarzenia (pdf)