W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera fundusze na zakup nowej aparatury medycznej dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Finał WOŚP odbył się w niedzielę 14 stycznia 2018 roku, ale aukcje internetowe nadal trwają.
Uniwersytet Śląski, włączając się w akcję charytatywną, wystawił na aukcję rejs łodzią badawczą po Jeziorze Goczałkowickim, licytować można również grafiki autorstwa pracowników Wydziału Artystycznego.
Rejs po zbiorniku goczałkowickim łodzią Uniwersytetu Śląskiego to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się z bliska pracy naukowców i poznania tajemnic akwenu, m.in. historii podwodnej miejscowości.
Jezioro Goczałkowickie jest jednym z największych zbiorników zaporowych w Polsce, stanowiącym źródło wody pitnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego od kilku lat prowadzą na terenie akwenu badania, które mają wspomagać zarządzanie tym szczególnym obiektem.
Na co dzień znaczna część obszaru zbiornika jest niedostępna dla turystów. Podczas wyprawy będzie można obserwować tamtejszą faunę i florę, podziwiać beskidzkie krajobrazy, a także przepłynięć m.in. nad byłą wsią Zarzecze, która w latach 50. została zalana wodami tworzonego wówczas zbiornika.
Licytacja prowadzona jest na stronie: aukcje.wosp.org.pl/rejs-uska i potrwa do 20 stycznia.
„UŚka” – łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Marek Grucka
Przedmiotem licytacji są także dwie grafiki wykonane przez artystów z Uniwersytetu Śląskiego. Na aukcji wystawione zostały: exlibris „Opus” autorstwa dr. hab. Krzysztofa Bąka oraz „Boska Femonoe” dr. hab. Adama Czecha wykonana techniką algrafii barwnej.
Aukcje prac dostępne są na stronach:
- dr hab. Krzysztof Bąk, „Opus”: www.charytatywni.allegro.pl,
- dr hab. Adam Czech, „Boska Femonoe”: www.aukcje.wosp.org.pl.
Zdjęcia prac wystawionych na licytacji: (od lewej) exlibris „Opus” dr. hab. Krzysztofa Bąka oraz grafika „Boska Femonoe” dr. hab. Adama Czecha
Fot. materiały WOŚP