93. spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

20.09.2024 - 12:40, aktualizacja 20.09.2024 - 12:52
Redakcja: K.S

26 września 2024 roku o godz. 17.30 w Fabryce Pełnej Życia (ul. Kościuszki 3) w Dąbrowie Górniczej odbędzie się 93. spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej.

Gośćmi spotkania będą: Szymon Bujalski – dziennikarz znany w mediach społecznościowych jako „dziennikarz dla klimatu” oraz Grzegorz Bożek – redaktor naczelny Miesięcznika „Dzikie Życie”, którzy będą rozmawiać na temat: „Jak pisać o klimacie i przyrodzie, by wzbudzać zainteresowanie i inspirować do działania?”.

Szymon Bujalski – prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje 30 000 osób na Facebooku i 60 000 osób na Instagramie. Nominowany do Nagrody Woyciechowskiego 2023 w kategorii „Dziennikarz dla planety”. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin, który lubi ubierać się w second handzie.

Grzegorz Bożek – krośnianin, pracował w kilku krośnieńskich szkołach jako pedagog szkolny, wychowawca i nauczyciel historii. W latach 90. organizator koncertów muzycznej sceny hard core/punk w Krośnie i Rzeszowie. Od 2002 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Krośnie. Autor książki „Krosno na granicy” (2024). Związany ze społecznym ruchem ochrony przyrody, członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot od 1996 roku, od dwóch dekad w zarządzie stowarzyszenia. Od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się ochroną przyrody, od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika „Dzikie Życie” i portalu pracownia.org.pl, autor kilkuset artykułów i wywiadów publikowanych w „Dzikim Życiu” i na portalu pracownia.org.pl.

Rozmowę z gośćmi poprowadzą: prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda.

Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube zapewnia Barbara Wojtaszek – prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

Spotkanie będzie transmitowane online na platformach YouTube oraz Facebook.

Organizatorami spotkania są:

• Klub Myśli Ekologicznej,