Konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej”

30.10.2019 - 13:06, aktualizacja 06.11.2019 - 10:41
Redakcja: AK, Sekcja Prasowa UŚ

18 listopada 2019 roku w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich odbędzie się konferencja pt. „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” organizowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archidiecezję Katowicką oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczestnicy obrad przybliżą historię Śląska poprzez prezentację najważniejszych postaci związanych z obszarami polityki, szkolnictwa, kultury, sportu, przemysłu i sfery sacrum.

Konferencja wpisuje się w projekt Uniwersytetu Śląskiego „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Dialog”. Celem inicjatywy jest utworzenie w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach wystawy multimedialnej, dzięki której będzie można poznać historię Górnego Śląska.

W komitecie honorowym zasiadają metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.panteon.gornoslaski.us.edu.pl.
Konferencja odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18).

Program (pdf, 610 kB)

Plakat promujący wydarzenie