Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2018/2019

05.10.2018 - 15:22, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

W niedzielę 14 października 2018 r. o godz. 18.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2018/2019 dla nauczycieli akademickich, pracowników i studentów śląskich uczelni.

Orszak akademicki wyruszy o godz. 17.45 z budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystej mszy św. przewodniczyć będzie JE Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego  (2017 r.)

Podczas uroczystości zostanie wręczona nagroda „Lux ex Silesia”, przyznawana osobom, które w swojej działalności naukowej, artystycznej lub społecznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Tegorocznym laureatem został prof. dr hab. Mieczysław Chorąży – profesor nauk medycznych, doktor honorowy dwóch polskich uczelni, w 2018 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

Prof. Mieczysław Chorąży jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów w tym ponad 140 artykułów i monografii. Był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną. Współpracował z National Cancer Institute z Bethesda w USA, prowadząc prace nad genetyką raka płuc. Jest członkiem wielu rad naukowych instytutów badawczych, między innymi Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, a także członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej.

Plakat promujący wydarzenie