Science in the City Festival w ramach konferencji ESOF2024

23.05.2024 - 12:47, aktualizacja 03.06.2024 - 16:12
Redakcja: wc-a
Tagi: festiwale nauki

13 czerwca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się pierwsza odsłona Science in the City Festival. Wydarzenie organizowane jest w ramach konferencji EuroScience Open Forum 2024 (ESOF2024).

Science in the City Festival to cykl inicjatyw w przestrzeni miasta, mających na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności wyników projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską, w tym programu Horyzont Europa oraz projektów realizowanych przez śląskich naukowców.

Zielony rozwój przed nami

Podczas Science in the City Festival będzie można wziąć udział w seminarium pt. „Zielony rozwój przed nami. Innowacje w energetyce, ICT i zielonym transporcie” organizowanym wspólnie przez Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia, koordynowany przez Politechnikę Śląską oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uczestnicy seminarium będą mieli okazję wysłuchania prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC), dyrektora Działu Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR oraz przedstawicieli uczelni
i instytutów na temat priorytetowych działań z zakresu energetyki, ICT i zielonego transportu.

Słuchacze nie tylko zdobędą informacje o możliwościach wsparcia finansowego na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w ramach środków regionalnych, krajowych oraz europejskich (w tym w Programie Horyzont Europa), lecz także będą mieli szansę na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi partnerami do swoich przedsięwzięć badawczo-rozwojowych zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych uczestników. Seminarium towarzyszyć będzie wystawa realizowanych obecnie w regionie projektów badawczo-rozwojowych, prowadzonych w międzynarodowych konsorcjach, a finansowanych
z Programów Ramowych – Horyzont 2020 i Horyzont Europa.

Wystawa

Lista projektów z Polski Południowo-Zachodniej prezentowanych podczas wystawy w sali konferencyjnej MCK-u w Katowicach:

1. European recycling and circularity in large composite components – Politechnika Śląska;
  2. A Holistic Digital Mine 4.0 Ecosystem – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG;
  3. European Mining in the Green and Digital Era – Główny Instytut Górnictwa- Państwowy Instytut Badawczy;
  4. Validation of Lunar Water Extraction and Purification Technologies for in Situ Propellant and Consumables Production – Politechnika Wrocławska;
  5. Energy Citizenship and Energy Communities for a Clean-Energy Transition – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu;
  6. Agile Exploration and Geo-modelling for European Critical Raw materials – KGHM CUPRUM.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia.

Druga odsłona

W ramach drugiej odsłony Science in the City Festival – na przełomie września i października 2024 roku –  odbędą się spotkania z naukowcami w centrum Katowic oraz plenerowe warsztaty, stanowiska pokazowe i debaty. Naukowcy ze śląskich uczelni poruszą problemy współczesnego świata w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, transportu, gospodarki, żywności, cyfryzacji, zmian klimatu, energetyki i wielu innych tematów realnie wpływających na życie zarówno mieszkańców aglomeracji śląskiej, jak i całej Europy.