Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016

21.09.2016 - 17:01, aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

Różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2016, na który zgłoszono ponad 300 propozycji popularnonaukowych. Największe w regionie wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice. Jego celem jest pokazanie, że nauka może być interesująca i inspirująca, a świat oglądany z jej perspektywy jest miejscem niezwykłym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierowane jest zarówno do mieszkańców regionu, miłośników nauki w każdym wieku, jak i osób, które fascynację nią mają dopiero przed sobą.

Festiwal, który będzie się odbywać od 13 do 15 października 2016 roku w Katowicach, ma być swoistym świętem nauki pokazującym na to, co w nauce jest ważne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające do dalszego myślenia.

Istotną częścią wydarzenia będzie XII Śląski Studencki Festiwal Nauki – impreza kulturalno-naukowa organizowana przez studentów z pięciu śląskich uczelni. Swoje dokonania naukowe i pasje młodzi naukowcy prezentować będą od 11 do 13 października. Spotkać będzie ich można na dworcu PKP podczas wykładów otwartych, na rynku w Katowicach – podczas Jarmarku Wiedzy oraz pokazu talentów – Open Stage, a także w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wszystko poprzedzi akcja Muzyczne Tramwaje, podczas której studenci będą prezentować w niecodziennej przestrzeni swoje zdolności muzyczne. Program XII Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki dostępny jest na stronie: www.studenckifestiwalnauki.us.edu.pl

 

Film: zaproszenie na Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016

 

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2016 naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki podzielą się swoją wiedzą, opowiedzą o ciekawych badaniach, którymi się zajmują, zaprezentują wynalazki. Uczestnicy będą mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, dowiedzieć się więcej na temat Robina Hearta i innych robotów medycznych, odkryć czy Szekspir czuł bluesa i po co Iron Manowi kostium. W programie wydarzenia zaplanowano ponadto pokazy hologramów, programowania robotów z LEGO, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie, jak również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa i procesy: śrutowania, zacierania słodu, filtracji i wysładzania, gotowania oraz chmielenia.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano zabawy, miniwarsztaty, a nawet eksperymentalne pokazy, jak na przykład poduszkowiec osobisty napędzany starym odkurzaczem. Uczestnicy będą mogli odbyć lot próbny prototypem takiego urządzenia, unoszącym bez trudu nawet dwie osoby. Młodzi adepci nauki będą mogli również zajrzeć do pracowni kryminalistycznej i zobaczyć jak wygląda wariograf oraz jak pobiera się odciski palców. Poznają także ciecze nienewtonowskie podczas spotkania o wdzięcznej nazwie „Super gluty”. W kąciku malucha czekają na nich takie atrakcje, jak malowanie twarzy i czytanie bajek, natomiast w strefie najmłodszych – zabawy i gry integracyjne. 

Na program składa się 350 atrakcji, a wśród nich ponad 150 stanowisk pokazowych, 120 wykładów i 80 warsztatów. Łącznie uczestnicy będą mieć do odkrycia: 8134 metry kwadratowe powierzchni zapełnionej nauką, 13 stref tematycznych, 6 obszarów wiedzy.

Gościem Śląskiego Festiwalu Nauki będzie dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, fizyk, popularyzator nauki, który poprowadzi spotkanie „Sonda +”. Ze specjalnymi mobilnymi pokazami na festiwal nauki przyjadą popularyzatorzy nauki z Centrum Nauki Kopernik, jednego z największych tego typu placówek w Europie. Nie zabraknie również mobilnego laboratorium w postaci 18-metrowego autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. W ramach pokazów Planeta Energii uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie przekonać się czym tak naprawdę jest elektryczność i jak powstaje. W strefie rozrywki czekają na nich symulatory jazdy i latania oraz laserowa bomba, którą rozbroją, jeśli odpowiedzą na szereg zagadek naukowych. Jeśli symulator lotu to za mało, odwiedzający będą mogli skorzystać z balonu na ogrzane powietrze i przy dobrej pogodzie poznać dobrodziejstwa latania. 

Daty, które warto zapamiętać:

  • 11–13.10.2016 r., katowicki rynek, dworzec PKP, MCK – XII Śląski Studencki Festiwal Nauki,
  • 14–15.10.2016 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe – Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 oraz XII Śląski Studencki Festiwal Nauki. 

 

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 śledzić będą media akademickie. Transmisję online przeprowadzi Telewizja internetowa Uniwersytetu Śląskiego na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl, natomiast Studenckie Studio Radiowe Egida nadawać będzie specjalny festiwalowy program na częstotliwości 96,9 FM, a także na stronie: www.egida.us.edu.pl.

Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne, a wśród nich spektakle teatralne oraz recital Jarreda Dunna, który odbędzie się 14 października w NOSPR.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl

Grafika Śląskiego Festiwalu Nauki wraz z logotypami partnerów

Logo MNiSW

 

Śląski Studencki Festiwal Nauki 2016 jest finansowany w ramach umowy 833/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

return to top