Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Sydonia von Bork…”. Spotkanie z Elżbietą Cherezińską – autorką powieści historycznych

11.09.2023 - 10:30, aktualizacja 14.09.2023 - 10:07
Redakcja: AJS

27 października 2023 roku o godz. 11.30 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) odbędzie się spotkanie ze znaną pisarką Elżbietą Cherezińską – autorką wielu poczytnych powieści historycznych, m.in. cykli „Odrodzone królestwo” czy „Północna droga”.

Tematem spotkania zatytułowanego „Sydonia von Bork. Arcywiedźma, która unicestwiła dynastię Gryfitów, czy ofiara spisku? Kulisy najsłynniejszego pomorskiego procesu o czary” będzie historia jednej z najbardziej intrygujących kobiet w historii nowożytnego Pomorza. Sydonia von Bork (1548–1620) zasłynęła m.in jako ta, która przepowiedziała upadek dynastii Gryfitów. Oskarżona o uprawianie czarów, została uwięziona w 1619 roku, a rok później skazana na śmierć. Jej historia stała się kanwą najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej pt. „Sydonia. Słowo się rzekło”, która ukazała się w lutym br.

W rozmowie na temat Sydonii, dziejów nowożytnego Pomorza i ówczesnych oskarżeń o czary wezmą udział: Elżbieta Cherezińska i dr Aleksandra Barwicka-Makula z Instytutu Historii UŚ. Spotkanie będzie moderować dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ. Organizatorami wydarzenia są Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich (CBNS) oraz Instytut Historii UŚ.

return to top