Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski partnerem festiwalu miejskich innowacji – Miastolab

23.08.2021 - 14:32, aktualizacja 24.08.2021 - 11:17
Redakcja: wc-a
Tagi: innovation, innowacje, Miastolab, technologia, technology

Od 2 do 5 września 2021 roku w Dąbrowie Górniczej odbywać się będzie festiwal miejskich innowacji – Miastolab. Jest to nowy projekt metropolitalny przygotowany wspólnie przez Fabrykę Pełną Życia oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) jako mecenasa przedsięwzięcia. Partnerami wydarzenia są m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami – jednostka badawcza UŚ, prowadząca prace nad złożonością wyzwań związanych z rozwojem technologii.

Inicjatywa Miastolab stanowi odpowiedź na nowe wyzwania w urbanistyce i miejskim planowaniu. Jest to wydarzenie, które ma połączyć różne środowiska zainteresowane tworzeniem przyjaznego otoczenia miejskiego – włodarzy, mieszkańców, a także naukowców i lokalnych działaczy.

Program festiwalowych wydarzeń ma pokazać, jak można planować miejską przestrzeń we współpracy z mieszkańcami. Obejmuje wykłady i debaty z udziałem specjalistów, a także warsztaty, pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne i artystyczne oraz piknik promujący społeczną aktywność i współpracę.

Głównym punktem programu będzie konferencja pt. „Miejscy innowatorzy”, zaplanowana na 2 i 3 września. Do dyskusji nad interesującymi konceptami miejskimi, progresywnymi rozwiązaniami oraz badaniami poświęconym miastom zaproszeni zostali prelegenci reprezentujący różne branże i zajmujący się różnymi dziedzinami miejskiego rozwoju. W trakcie spotkania poruszone zostaną kwestie dotyczące: wyzwań demograficznych, starzejącego się społeczeństwa, integracji międzypokoleniowej czy zarządzania miastami. Omówione będą również perspektywy idei Smart City.

Podczas konferencji wykład zatytułowany „Od innowacyjności do inwencji. Miejskość i duch miasta po automatyzacji” wygłosi dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. W kolejnych dniach naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego poprowadzi warsztaty dla młodzieży pn. „Od społecznego ogrodu do aktywizmu klimatycznego”, weźmie także udział w dyskusji o szerszym spojrzeniu na przestrzeń miejską uwzględniającą potrzeby różnych istot – „Rozmowa na leżakach ogrodowych – łąki, ogrody, parki – o ludziach i nie-ludziach w mieście”.

Na warsztaty dla młodzieży obowiązują wcześniejsze zapisy. Bezpłatne zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: michal.krzykawski@us.edu.pl.

Szczegółowy harmonogram festiwalu Miastolab dostępny jest na stronie internetowej Fabryki Pełnej Życia.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

return to top