Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Nikitorowiczowi

05.06.2024 - 14:53, aktualizacja 12.06.2024 - 11:14
Redakcja: K.S

25 czerwca 2024 roku o godz. 12.00 w siedzibie spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5) odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego profesorowi Jerzemu Nikitorowiczowi. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 19 marca 2024 roku.

Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz jest wybitnym współczesnym pedagogiem o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza. Ceniony autor licznych publikacji i kreator współczesnych orientacji teoretycznych i metodologicznych w naukach pedagogicznych, mistrz i nauczyciel wielu pokoleń pracowników nauki, całą swoją naukową biografią udowadniający sens i potrzebę „myślenia o” i „działania na rzecz” łączenia różności i różnorodności kulturowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Ewa Jarosz, a recenzentami: prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur i prof. dr hab. Zenon Jasiński.

Chęć udziału w uroczystości należy zgłosić do 20 czerwca 2024 roku na adres e-mail: dhc@us.edu.pl lub tel. 32 359 21 51.

zdjęcie J. Nikitorowicza

Prof. Jerzy Nikitorowicz | fot. archiwum prywatne

Publikacja okolicznościowa

W związku z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Nikitorowiczowi nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się publikacja pt. „Jerzy Nikitorowicz. Doctor honoris causa Universitatis Silesiensis”.

Konferencja

Uroczystości nadania prof. Jerzemu Nikitorowiczowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Pedagogika wobec wartości i norm ładu społecznego: idee – dyskursy – badania” organizowana 25–26 czerwca 2024 roku (budynek spinPLACE, ul. Bankowa 5 w Katowicach).

grafika wydarzenia