Wykład Andy’ego Wilsona: „Szkoły rezydencjalne, dzienne szkoły dla Indian oraz szpitale dla Indian”

27.11.2023 - 12:27, aktualizacja 28.11.2023 - 10:58
Redakcja: OO

Od 30 listopada do 20 grudnia 2023 roku w formie online na platformie Zoom odbędzie się seria wykładów i spotkań online z przedstawicielami ludności rdzennej z Północno-Zachodniego Wybrzeża Kanady.

Andy Wilson wygłosi wykład pt. „Residential schools, Indian Day Schools and Indian Hospitals – colonial legacies” („Szkoły rezydencjalne, dzienne szkoły dla Indian oraz szpitale dla Indian”). Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2023 roku na platformie Zoom.

Wykład poświęcony jest problematyce szkół rezydencjalnych dla dzieci społeczności rdzennych w Kanadzie oraz dziennych szkół i szpitali dla Indian. Andy Wilson przedstawia tę tematykę w kontekście kolonialnej polityki rządu kanadyjskiego w stosunku do ludności rodzimej oraz własnego doświadczenia życiowego. Ujawniając przemoc i rasistowskie praktyki – zarówno w szkołach, jak i szpitalach dla społeczności rdzennych – dokonuje dekolonizacji kanadyjskiego dyskursu historycznego.