Wykłady w ramach kampanii „Świadomy UŚ. Uniwersalność”

17.10.2022 - 13:26, aktualizacja 18.10.2022 - 15:22
Redakcja: K.S

W ramach kolejnej odsłony kampanii „Świadomy UŚ. Uniwersalność” Uniwersytet Śląski organizuje wykłady stacjonarne oraz online dla wszystkich zainteresowanych.

Wykłady obejmują cztery spotkania:

19 października 2022 roku (stacjonarnie):

• godz. 11.20–12:35: „Projektowanie uniwersalne” – dr Grzegorz Gawron;
  • godz. 14.00–15.30: „Dostępność cyfrowa w praktyce” – dr inż. Przemysław Kudłacik;

20 października 2022 roku (online):

Wykłady stacjonarne będą się odbywać w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie UŚ, natomiast spotkania online na platformie YouTube.

Biogramy prowadzących

Dr Grzegorz Gawron – doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor i redaktor publikacji z zakresu koprodukcji usług publicznych, produktywności osób starszych, gerontologii społecznej, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), społecznego zastosowania designu (Design for All, Universal Design). Gościnny wykładowca: Kirikkale University (Turcja), Comenius University w Bratysławie (Słowacja), Abo Akademi University (Finlandia), Universidade do Porto (Portugalia). Kierownik i uczestnik projektów badawczych oraz prelegent na konferencjach krajowych i międzynarodowych (m.in. w: Japonii, USA, Kanadzie, Brazylii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech). Autor i konsultant regionalnych i lokalnych dokumentów strategicznych, głównie z zakresu polityki rozwojowej i społecznej. Ekspert Uniwersytetu Śląskiego ds. projektowania uniwersalnego (projekty: „DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” i „UNIWERS-US. Kadra Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla projektowania uniwersalnego”). Ekspert Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie wdrażania programów krajowych (ASOS, Senior+). Konsultant ds. starzenia Światowej Organizacji Zdrowia oraz członek międzynarodowego zespołu badawczego przy WHO – Centre for Health Development in Kobe.

Dr inż. Przemysław Kudłacik – pracownik Instytutu Informatyki UŚ. Jego zainteresowania naukowe związane są z różnymi technikami sztucznej inteligencji, szczególnie zbiorami rozmytymi oraz sztucznymi sieciami neuronowymi. Od kilkunastu lat współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie oraz Regionalną Fundacją Pomocy Niewidomym, wspierając te instytucje w zakresie technologii informatycznych.

Lubomira Trojan – antropolożka kultury, od kilkunastu lat związana z regionalnym centrum designu Zamek Cieszyn. Specjalizuje się w projektowaniu usług i projektowaniu społecznym, a także w procesach mających na celu łączenie metod projektowych z tradycją. Koordynatorka procesów projektowania usług dla firm i instytucji, prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego. Koordynatorka procesów projektowania usług dla firm i instytucji, prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego. Jest pracownicą dydaktyczną Akademii WSB, gdzie przygotowuje również doktorat poświęcony zastosowaniu metody design thinking w zarządzaniu niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Autorka ekspertyz, dokumentów strategicznych, opracowań, artykułów popularnych oraz naukowych poświęconych m.in. zarządzaniu designem, projektowaniu usług, dziedzictwu kulturowemu. Jest ekspertką Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w obszarze „Wzornictwo przemysłowe” i członkinią Śląskiej Rady Innowacji.

Pete Kercher – autor artykułów w publikacjach politycznych, prawnych i projektowych, przewodniczący i prowadzący licznych konferencji, seminariów i sympozjów w całej Europie i na całym świecie, konsultant w zakresie projektowania strategicznego w wielu międzynarodowych projektach, wykładowca w szkołach i uniwersytetach w całej Europie, prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w zakresie stosowania metod „Design for All” i projektowania strategicznego w kwestiach związanych z rozwojem społeczeństwa w zakresie kultury, dziedzictwa kulturowego i integracji. Od 2013 roku uczy strategicznego projektowania dla dziedzictwa kulturowego w Istituto Europeo di Design w Rzymie, a od niedawna we współpracy z Muzeum Narodowym w Rzymie, natomiast w 2020 roku zainicjował i od tego czasu prowadzi coroczną klasę mistrzowską w zakresie projektowania dla wszystkich w miejscach dziedzictwa kulturowego, która odbywa się we współpracy ze stowarzyszeniem +Cultura Accessibile w Pałacu Królewskim w Turynie. W 2016 i 2017 roku był współprzewodniczącym międzynarodowej konferencji „Design for Inclusion”, odbywającej się corocznie w ramach konferencji „AHFE Applied Human Factors and Ergonomics”. Jest regularnym prelegentem na corocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Polsce, gdzie uczestniczył w dyskusji m.in. na temat inteligentnych miast, rozwoju miejskiego i ekonomii kultury, zarówno na poziomie krajowym we Włoszech, jak i z instytucjami europejskimi, po tym, jak w 2018 roku objął funkcję konsultanta strategicznego ds. projektowania programu Kowno 2022 – Europejska Stolica Kultury. Od 2020 roku jest członkiem społeczności wiedzy turyńskiego centrum kultury Cultural Welfare Centre. Proaktywnie działa na rzecz zwrócenia uwagi władz europejskich na owe synergiczne myślenie, współpracując z DG Culture przy określaniu parametrów inkluzji dla Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Szczegółowe informacje dot. wydarzenia znajdują się na stronie organizatorów.